Ehliyetli Anne Babalık

Ehliyetli Anne Babalık

Ehliyetli Anne Babalık

Günümüzde boşanmaların bu kadar çok olmasının en temel nedenlerinden birisi anne babaların ehliyetsiz oluşu veya ehliyetlerini kaybedişi diyebiliriz. Nasıl ki ehliyetsiz veya acemi sürücülerin kaza yapma olasılığı yüksekse aynı şekilde iletişim açısından acemi veya ehliyetsiz olan anne babaların kaza yapması da yüksektir.

O halde ilk yapacağımız şey ehliyetli anne babalık nedir onu tanımlamamız gerekir.


Anne babaların duygularını kontrol ve yönlendirmede, birbiriyle iletişimde, çocuklarının ve ailenin sorumluluğunu almada sağlıklı bir ruh haline sahip olma durumuna Ehliyetli Anne Babalık denir.


Ehliyetli Anne babaların en önemli özelliklerinden birisi dengesiz disiplin anlayışından uzak durmalarıdır. Yani ailede bir takım kurallar vardır ve bu kurallar her zaman uygulanır. Anne babanın kişisel psikolojilerine göre değişmez. 


Bunu kısaca şöyle açıklayabiliriz. Anne veya babanın morali bozuk olduğu zaman kızılmayacak davranışlara kızması ve moralinin iyi olduğu zamanlarda kızılacak davranışlara kızmamasıdır. Ben buna dengesiz disiplin diyorum. 


İşte ehliyetli anne babalar bu dengesiz davranışlarda bulununca çocuklar hangi davranışa nasıl tepki alacaklarını bilemedikleri için sağlıklı bir davranış sergileyemezler. Bu da onların kararlı bir kişilik geliştirmelerini engeller. Yani çocuklarımızın davranışlarındaki dengesizliğin birinci sorumlusu ehliyetsiz anne babalardır. 


Çocuk ve genci acemi duygu sürücüsü olarak değerlendirmekteyim. Nasıl ki acemi sürücülerin arabalarının üstünde 'Sürücü Adayı' yazıyorsa gençlerin duygu ve davranışlarında da 'Acemi Sürücü' yazmaktadır. Şayet ehliyetli olduğunu söyleyen yetişkinler acemi sürücülere yol vermez, yol göstermez veya dikkat etmezse kaza yapmaları kaçınılmazdır.


Duygu, düşünce ve davranışlarını yönlendirmede ehliyetli olduğunu düşünen yetişkinlerin yapması gereken en önemli yaklaşımlardan birisi karşısındakinin duygularını anlamaya çalışmasıdır. Gençlerin son yıllarda çok fazla sergiledikleri ve benim  'Ayna Karakter' olarak tamamladığım davranış kalıbına uygun bir yaklaşım sergilemek çok önemlidir. Sen sert davranırsan sert karşılık alırsın, yumuşak davranırsan yumuşak karşılık alırsın. Onu önemsemezsen önemsenmezsin. Anlamaya çalışırsan dinlenirsin. 


Bunu yapmak kolay mı? Tabi ki değil! Bedel ödemediğimiz hiçbir şey bizim değildir. Çocuğumuzu geleceğe sağlıklı bir şekilde hazırlamak istiyorsak biz de bedel ödemek zorundayız. Onun zor tavırlarına, acemi duygu sürüşlerine, dalgalı psikolojilerine anlayışla ve daha önemlisi ilkeli ve kararlı tutumlarla yaklaşmamız gerekir.


Son olarak şunu söyleyebilirim; ehliyetli anne babalık çocukların gelişim süreçlerinin farkında olarak bir yaklaşım sergilemeleri gerekir. Dengesiz disiplinden uzak kararlı ce ilkeli bur duruş çocuklarımızın geleceğe sağlıklı hazırlanmasında önemli yapı taşlarındandır. 

Seyit Ahmet Uzun