Virüs En Çok Neden Türkiye Ekonomisini Etkiledi

Virüs En Çok Neden Türkiye Ekonomisini Etkiledi

Virüs En Çok Neden Türkiye Ekonomisini Etkiledi

Kovid-19 virüsünün Dünyayı etkisi altına almasından sonra tüm ülkeler tedbirleri artırarak hayatın akışını normale döndürmeye çalışıyor. Tabi bu normale dönüş artık eskisi gibi olmayacağa benziyor. Virüsle mücadele de Sağlık Bakanlığı mükemmel bir organizasyon gerçekleştirdi ve virüsü kontrol altına almayı başardı. Kovid-19 virüsünün ikinci dalgası olması ihtimallerine karşı da sıkı tedbirlerle hayatın seyri devam ettirilmeye çalışılıyor. Belki virüs bitmeyecek ancak insanlar virüsle yaşamaya alışacaklardır. Peki bu virüs Dünya ekonomilerini nasıl etkiledi? Virüs salgınından dolayı sektörlerin yüzde 95’i sıkıntılar yaşadı. Yüzde 5’lik kısmı ise bu dönemde adeta en yüksek karlarını oluşturdular. Virüsle mücadele de kullanılan sağlık, hijyen ve medikal malzemeleri bu dönemde en çok talep görülen ürünler oldu. Tabii birde gıda sektörü her zaman olduğu gibi bu dönemde en çok tercih sebebi olmaya devam etti.
Dünyanın her ülkesi virüsten dolayı çeşitli zararlarla karşı karşıya kaldı. Fabrikalar kapılarına kilit, küçük-büyük işletmeler kepenklerini indirmek zorunda kaldılar. Türkiye bu süreçte gerekli adımları atarken döviz kuru baskısıyla karşı karşıya kaldı. Ağustos 2018 tarihinde papaz meselesiyle dolar/tl kuru bir anda 7,24 lira seviyelerine fırlamıştı. İki ülke arasında yapılan görüşme ve antlaşmalar sonucunda tekrardan kur seviyeleri 5,50 lira seviyelerine düşerek yatay seyrine devam etti. Ağustos 2019 tarihinde dolar/tl kuru 5,80 lira seviyelerinde idi. Virüs vakasının ortaya çıkmasıyla kur 6 lirayı oradan da 7 lirayı gördü ve son günlerde tarihi zirvesi olan 7,24 lirayı geçerek yeni bir rekor elde ederek 7,25 liradan işlem gördü. Ekonomi yönetiminin bu süreçte sessiz kalması ve piyasalara müdahale etmemesi halkın daha da alım gücünün düşmesine sebep verdi. Eğer gerekli tedbirler alınmazsa önümüzdeki süreçlerde iflaslarla karşı karşıya kalabiliriz. Tıpkı Ağustos 2018’nin ardından gelen iflaslar olduğu gibi.
Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası kur baskısından dolayı bir hamle yapmazsa virüs sonrası ekonomik çöküntü ile karşı karşıya kalabiliriz.