Uygulamalı Çiftçi Okulları toplantısı Nizip'te yapıldı

Uygulamalı Çiftçi Okulları toplantısı Nizip'te yapıldı

Uygulamalı Çiftçi Okulları toplantısı Nizip'te yapıldı

Nizip Ziraat Odası , Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve  Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile ortaklaşa yürütülmekte olan Sosyob ekonomik Entegrasyonun Desteklenmesi ve Geçim Sağlama İmkanlarının Yaratılması aracılığıyla Türkiye’de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Toplulukların Dayanıklılığının Geliştirilmesi projesi kapsamında yürütülecek olan uygulamalı Çiftçi Okulları toplantılarının ilki Nizip İlçesi Yağmuralan Köyünde Nizip Ziraat Odası Meclis Üyesi Bülent Erdem'in bahçesinde yapıldı. 

Nizip İlçesinde yürütülecek olan Antepfıstığı Çiftçi Okulunun ilk toplantısına Nizip Kaymakamı  Kemal Şahin. Nizip Ziraat Odası Başkanı Sıddık Durmaz, Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan. FAO Program yetkilileri Sheik Ahaduzzaman, Baran Kenan Polat, Fatih Bozdemir, Şube Müdürü Sedat Gökoğlu ve bölge çiftçileri katılım sağlamıştır.

Uygulamalı Çiftçi Okulları eğitimleri, çiftçilerin antepfıstığı yetiştiriciliğindeki uygulamaların paylaşımını içeren toplantılar şeklinde yapılacak olup, 3-6 aylık bir sürede gerçekleştirilecektir.

Nizip Ziraat Odası Başkanı Sıddık Durmaz, yaptığı konuşmada buna benzer bir çok hayata geçirmek üzere oldukları projelerinin olduğu, çiftçilerimizin bu gibi kaynaklardan ve fonlardan faydalanmaları gerektiğini vurgulayarak, bunun için elimizden gelenin her zaman en iyisini yapacağımızdan çiftçilerimizin şüphesi olmasın aslında şuan bölgemizdeki en ciddi problemimiz Antepfıstığını hak ettiği değeri bulması pazar faaliyetlerinin gelişirilmesi çiftçilerimizin ürününü korkmadan severek güvenerek yetiştirmesidir . Bu yıl fiyatlar ne olacak diye düşünen çiftçilerimizin olmamasıdır.
Korkmadan çekinmeden  taşın altına elimizi koymaya bizler hazırız. 
Diyerek sözlerine son verdi.