BAŞKAN İBRAHİM SARI, NİZİP NANESİ’NİN TESCİLLENDİĞİNİ AÇIKLADI

BAŞKAN İBRAHİM SARI, NİZİP NANESİ’NİN TESCİLLENDİĞİNİ AÇIKLADI
BAŞKAN İBRAHİM SARI, NİZİP NANESİ’NİN TESCİLLENDİĞİNİ AÇIKLADI

BAŞKAN İBRAHİM SARI, NİZİP NANESİ’NİN TESCİLLENDİĞİNİ AÇIKLADI

Nizip Ticaret Borsası, ilçemizde tarımı yapılan Nizip Nanesi’ne Coğrafi işaret tescil belgesi aldı.
Nizip Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Sarı, Nizip Nanesi’nin Türk Patent ve Marka Kurumu Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürünler bültenin’de yayınlanarak tescillendiğini açıkladı.
Başkan İbrahim Sarı yaptığı açıklamada; “Bölgemizde üretimine 1960’lı yıllarda başlanan Nizip Nanesi, iklim koşullarına uyum sağmasıyla birlikte, ilçemizin en önemli gelir kaynaklarından biri haline gelmiştir. Çiftçilerimiz tarafından fideleme yöntemi kullanılarak tarımı yapılan Nizip Nanesi, bölgenin sıcak hava şartlarında gölgede kurutma yöntemi ile kendine özgü bir aroma oluşturmuştur. Nizip Nanesinin aroma ve kalite özelliklerinin bölgenin iklim şartları, toprak yapısı, güneşli gün sayısı, sıcaklık, hasat zamanı, kurutma yöntemi ile bu etkenlerin tümünün etkileşiminden kaynaklandığı yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Türkiye geneli TUİK verilerine göre 2019 yılı nane üretim miktarı 16.011 ton olarak gerçekleşmiştir. Bölgemiz ise 2019 yılında 4100 dekar alanda 9020 ton nane üretimi gerçekleştirerek Türkiye üretiminin %56 sını oluşturmuş ve Türkiye geneli nane üretiminde 1. sırada yer almamızı sağlamıştır. Bölgemizde 2017 ve 2018 yıllarında elde edilen ürünlerden numune alınarak yapılan laboratuvar analizlerinde, Nizip Nanesinde ortalama % 55 civarında karvon bulunduğu tespit edilmiş ve karvon maddesi’nin Nizip Nanesi’ne özelliklerini kazandıran en önemli maddelerden biri olduğu belirlenmiştir.
Nizip Ticaret Borsası, bölgenin yöresel ürünlerini korumak, marka değerlerini ve bilinirliklerine katkı sağlamak amacıyla coğrafi işaret çalışmalarına devam edecektir.
Böylece bölgemizde üretilen yöreye özgü ürünlerimizin coğrafi işaret tescili ile etkin bir şekilde tanıtımının yapılması ve belirli üretim standartlarına kavuşturularak koruma altına alınması sağlanmış olacaktır. Nizip Nanesi coğrafi işaret tescil belgesinin çiftçilerimize ve hemşehrilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. ”dedi.