Kabinede değişim

Kabinede değişim

Kabinede değişim

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçeli 3 yıla yakın olacak ve sistemin aksaklıkları gün yüzüne bir bir çıkmaya devam ediyor. Gece yarısı bir kararname ile bakanlar görevden alınıp yenileri atanıyor. Bu sistemde şimdiye kadar 4 bakan görevden alınıp yerine yenileri atandı. Cumhurbaşkanı kararıyla kabinenin iki bayan bakanı görevden alınırken yerine üç bakan atandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ikiye bölünerek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı oldu.
Şimdiye kadar görevden alınan 4 bakanlığın üçünün yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. Hatta kabinede başarısızlığı devam eden en az 3 bakanın daha görevinin değiştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Önümüzdeki süreçlerde bu bakanlıklarda da değişim olacağını hep birlikte göreceğiz. Ülkeye hizmet eden herkese gönülden teşekkür ediyorum. Görevini de yeterince yapamayanları da o koltuklarda boşuna oturtmamalıyız. Kabineye yeni atanan bakanları tebrik ediyor ve hayırlı hizmetler diliyorum. Netice de Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni temsil etmektedirler.
Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile işletmelere sağlayan kısa çalışma ödeneğine 3 ay daha devam edilme kararı alındı. Nisan-Mayıs-Haziran aylarında kısa çalışma ödeneğine devam edilecek. Korona virüsün pik seviyelere ulaştığı şu günlerde işletmelere destek amaçlı verilen bu ödenek inşallah yerini bulur ve işçi ve işverenler rahat bir nefes alırlar. Yurttaşlarımız maalesef pandemi döneminde zorlu bir süreçten geçmektedir. Hafta sonları eve kapanan hafta içi işine gitmeye çalışan herkesin bu dönemde her işi hemde psikolojisi bozuldu. 2020 yılının son günlerinde 2021 yılına gireceğiz ama 2020’yi arayabiliriz demiştim ve maalesef 2020’yi arar olduk. İnşallah 2021’i en az hasarla atlatırız ve 2022’ye yeni bir sayfa ile başlarız. Henüz 2021’de sadece ilk çeyreği geçtik, ikinci çeyrekte sıkıntılar devam etmektedir. Üçüncü ve dördüncü çeyrekte toparlanma olabilirse 2022’ye rahat gireriz. Rabbim bu süreçte herkesin yardımcısı olsun.
Bu hafta Cuma günüde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.