500 TL ile patron oldu

500 TL ile patron oldu

500 TL ile patron oldu

Mikro kredi programı, Nizipli Halise Ekmekçi’nin hayatını da değiştirdi

İlkokul mezunu 43 yaşındaki Ekmekçi, komşusundan duyduğu mikro kredi sayesinde kendi işini kurmakla kalmadı birçok genç bayana ise iş sağladı. Bundan 10 yıl önce İlk aldığı 500 lira mikro kredi ile evinde yöresel el sanatı 'Antep işi' yapmaya başlayan, daha sonra bir yıl içinde biriktirdiği parayla yöresel ürünler satan Ekmekçi, şu anda Safiye gelinlik isminde büyük bir gelinlik mağazası açtı. Ekmekçi, eğitimi ve sermayesi olmayan kadınlara da çok küçük parasal destekle nasıl büyük işler yapılacağını gösterdi. 3 çocuğu olan Halise Hanım, evlenmeden önce öğrendiği Antep işini yaparak ailesinin geçimine katkıda bulunduğunu söyledi.

Yoksul ve iş yapmak isteyenlere kredi veren mikro kredi programı ile komşusu sayesinde tanışan Ekmekçi, ilk aldığı 500 lira ile Antep işi yaparak kâr elde etmeye başladı. Sonra bir yöresel ürünler sattığını söyleyen Ekmekçi, işini büyütmesinin başarısını şöyle anlattı: "Bu sırada hırslandım. Bir yılda Antep işinden para biriktirdim, güvenim daha da arttı. Mikro kredi için tekrar başvurdum, 2 bin 500 lira kredi verdiler. Daha sonra ise biriktirdiğim paralar ile şuan Atatürk Bulvarı üzerinde ise gelinlik ve abiye malzemelerinden oluşan bir mağaza açtım. Şimdi ilerim iyi tüm bayanların ise girişimci bir ruhla çalışmalarını istiyorum dedi. 

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Nizip Mikro Nizip Şubesinin yöneticisi Melike Kaplan ise 2003 yılında Aziz Akgül tarafından ilk Diyarbakır ilinde faaliyet göstermeye başlayan Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Nizip Mikro Nizip Şubesinin 2010 yılında hizmet vermeye başladığını söyledi. Kaplan, şuan ilçede 1200 üyesi olan Mikro Kredi Şubesinin bugüne kadar 13 milyon 313 bin TL kredi dağıttığını belirtti.  Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Nizip Mikro Nizip Şubesinin yöneticisi Melike Kaplan, Halise Ekmekçi’nin ise şubenin ilk üyelerinde olduğunu belirterek örnek bir iş kadını olduğunu ifade etti.