NTO DA ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI TARTIŞILDI

NTO DA ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI TARTIŞILDI

http://www.youtube.com/embed/SVV-xzVWrdo Zeytinyağı sektör temsilcileri sektörün sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Nizip Ticaret Odası’nda toplandı.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 17 Kasım 2015 tarihli ve Zeytinyağı Tesislerinde Oluşan Atık suların Yönetiminde Uyulması Gereken Teknik Esaslar ile ilgili bir Genelge yayımlandığına dikkat çeken Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, genelgenin uygulamaya başlanması için son günün 01 Kasım 2016 olduğuna vurgu yaptı.

 

Özyurt konuşmasında, “Zeytinyağı Tesislerinde Oluşan Atık suların Yönetiminde Uyulması Gereken Teknik Esaslar genelgesi ilçemizde ve çevresinde faaliyet gösteren kontinü işletmelerine çok ağır külfetler getirmektedir. Bu nedenle bu işletmeler bir an önce değişim sürecine girmesi ve bu genelgeye uyum sağlanması gerekiyor. Aksi takdirde bu şartları yerine getirmeyen işletmelere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından idari para cezaları uygulanacaktır. Ancak sektörümüzden gelen bilgiler işletmelerimizin bu genelgeye bu kısa süreç içerisinde uyum sağlamasının mümkün olmadığı görülmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kriterlerini yerine getirmek için işletmelerimiz için de büyük birim maliyetler ortaya çıkarmaktadır. Bugün sektörümüzün toplanma sebebi de budur. Siz değerleri üyelerimizin görüşleri alınarak bu konuda yapılması gereken her ne ise Nizip Ticaret Odası olarak üzerimize düşen veya düşmeyen her türlü görevi yapmaya hazırız” ifadelerine yer verdi.

 

Konuşmaların ardından toplantıya sektör temsilcilerinin görüşlerini bildirmesiyle devam edildi. Toplantı sonunda ise Nizip, Oğuzeli ve Şahinbey’den gelen sektör temsilcilerinden bir heyet oluşturuldu.

 

Bu kapsamda oluşan heyet belirli zamanlarda toplanarak söktürün sorunlarına çözüm arayacak ve Nizip Ticaret Odası vasıtasıyla gerekli bakanlık ve temsilcilerine sorunlar bildirilecek.

 

Toplantıya Nizip Ticaret Odası Meclis Üyesi Habeş Şeker, Nizip Ticaret Odası Disiplin Kurulu Başkanı Bekir Karabacak ve zeytinyağı sektöründen çok sayıda temsilci de katıldı.