KUTÜL AMARE ZAFERİNİN 100. YILI KUTLANIYOR

KUTÜL AMARE ZAFERİNİN 100. YILI KUTLANIYOR

http://www.youtube.com/embed/iu5CqJIlWpQ

Osmanlı İmparatorluğu’nun son zaferi olan Kut’ül Amare Zaferi’nin 100. yılı dolayısıyla Nizip’te anma programı düzenlendi.


Sosyal Bilimler Lisesi’nde düzenlenen programda, öğrencilerin hazırladığı tiyatro gösterimi yapıldı ve şiirler okundu.

Okul Müdürü Mehmet Taşkesen yaptığı konuşmada, Kut’ül Amare Zaferi’nin, Türk tarihinin unutturulmuş şanlı zaferlerinden birisi olduğunu söyledi.

Osmanlı ordusunun bu zaferi, tüm etnik ve inanç gruplarıyla omuz omuza, tek bayrak, tek vatan aşkıyla elde ettiğini belirten Okul Müdürü Taşkesen şöyle devam etti.

 "Bugün, Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nden sonra ikinci büyük bir zafer olan Kut’ül Amare Zaferi’nin 100. yıl dönümünü kutlamak ve mübarek vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizi saygı ile anmak için toplandık. İşte, Türk sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale’de, ikinci zaferi burada görüyoruz, Kut’ül Amare, kardeşliğin, yiğitliğin ve nice kahramanların unutulmayacak hikayeleriyle dolu bir zaferdir. Bu büyük zaferin 100. yılı kutlu olsun." dedi.

Sosyal Bilimler Lisesi Konferans Salonu’nda yapılan anma programına Nizip Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları, Garnizon Komutanı Binbaşı Yavuz Oruç, Emniyet Müdürü Mustafa Yaman, Milli Eğitim Müdürü Cengiz Gündeş, Nizip Müftüsü Osman Şekerci, Daire Amirleri, Okul Müdürleri, Öğretmen ve öğrenciler katıldı.