Kahraman, Antep Fıstığı Sahipsiz

Kahraman, Antep Fıstığı Sahipsiz

Kahraman, Antep Fıstığı Sahipsiz

CHP Nizip ilçe Başkanı Haluk Kahraman, çiftçinin bin bir emekle yetiştirdiği ekonomik bir ürün almak için en az 15 yıl emek vererek yetiştirdiği Antep fıstığı ülkemizde olan ekonomik kriz dolaysıyla motorin, gübre, ilaç sulama elektriğindeki fiyat artışlarından dolayı girdileri yüzde yüze yakın artmıştır.

Kahraman, bu sene fıstığın var yılı olması ve iklim şartlarının uygun gitmesi sebebi ile fıstıkta bir ürün artışı beklenmektedir fakat yüksek rekolte nedeni ile fıstıkla hiçbir ilgisi ve alakası olmayan üstüne vazife olmayan kişiler üreticinin malını boğarak almak için abuk sabuk rekolte tahminlerinde bulunuyorlar. Türkiye şartlarında yaklaşık ortalama her ağaçtan 6 kğ fıstık olurken 300.000- 500.000 ton rekolte olacak diyorlar bundaki amaç art niyet ve üreticinin ürününü boğarak alma yöntemidir. Ne yazık'ki Antep fıstığı sahipsizdir, çiftçinin malını regüle edecek bir devlet kurumu bulunamamaktadır. Ayrıca çiftçilerimizin ne üretici birliği nede kooperatifi bulunmamaktadır.
Üretici birlikte hareket eden fiyat tespiti yapan aynı zamanda fıstığın ticaretini yapan fıstık hali komisyoncuları tüccarlar ticaret borsası üyeleri ve stokçuların insafına eline mahkum edilmektedir.
Ben buradan çiftçilerimize sesleniyorum, bende aynı zamanda fıstık üreticisiyim, Nizip ve Şanlıurfa'daki fıstık üretimini yakından takip ediyorum ve biliyorum.
Bu yılki ortalama rekolte yaptığım araştırmalara göre tahmini olarak 220.000 ton civarındadır. Bu yılki ürün 3 yıllın ürünü olacaktır.
Sayın çiftçilerim bu ürün elde kalmayacaktır, döviz fiyatlarının yüksek olduğundan dolayı bu ürünün büyük kısmı ihracata gidecektir, komisyoncunun tüccarın stokçunun eline düşmemek için sizlerden istirham ediyorum, eski yöntemlerimizi bırakalım ürünümüzü ham boz yani su altı olarak fıstık haline getirip ürünümüzü satmayalım, kavlatarak veya kırmızı kabuklu olarak fiyatların oluşmasını bekleyerek ürünümüzü değerinde satalım.
Çiftçilerimize 2020 yılı ürününün bereketli ve bol kazançlı olmasını dilerim ifadesini kullandı.