KAHRAMANMARAŞTA DÜZENLENEN BÖLGESEL İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDIK

KAHRAMANMARAŞTA DÜZENLENEN BÖLGESEL İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDIK

Kahramanmaraşda düzenlenen Bölgesel İstişare Toplantısında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu istihdam kampanyasına dikkat çekerek, bu konuda sağlanan teşvikleri dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, TOBB, Odalar ve Borsalar olarak, 81 il ve 160 ilçede bu seferberliğine sahip çıkıyoruz. Tüm işletmelerimize, kampanyaya katılın çağrısında bulunduk, bulunuyoruz. Buradan başta Kahramanmaraş olmak üzere tüm çevre illerdeki iş dünyamıza ve işverenlere tekrar çağrıda bulunuyorum. Bu tarihi desteklerden faydalanın, istihdam kampanyasına katılın dedi.

Bölgesel İstişare Toplantısına; Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Kahramanmaraş Valimiz Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun, Kahramanmaraş Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu ile Afşin, Elbistan, Adıyaman, Gaziantep, Osmaniye, Kilis, Şanlıurfa ve Hataydan Oda ve Borsaların katıımıyla Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirildi.

Toplantıya Nizip Ticaret Borsasını temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Osanmaz, Meclis Üyesi Reşat Oktay, Meclis Üyesi Coşkun Güngördü, Meclis Üyesi Mehmet Ali Kılıç ve Genel Sekreter M.Eray Ölçal katıldı.

 TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada Kahramanmaraşın ülkenin önemli bir sanayi, ticaret ve tarım kenti olduğuna dikkat çekti. Kentin aynı zamanda 2 üniversitesiyle bir eğitim kenti olduğuna da değinen Hisarcıklıoğlu, Maraş dondurması, biberi, tarhanası, ahşap oyması, bakır işiyle ülkemizin marka kentlerinden biri. Sözün özü Maraş bizim için çok önemli. TOBB olarak Maraşlı tüccar ve sanayiciler adına, TOBB olarak Maraşa bir Fen Lisesi ve yurt kazandırdık. Bugün de Ticaret Bakanımızla birlikte sizleri dinlemeye geldik diye konuştu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcana iş dünyasına destekleri ve fedakar çalışmaları için teşekkür eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Bakanımızın vizyonu ve dinamizmiyle, hem iç, hem dış ticarette, yeni bir atılım başlayacağına inanıyorum dedi. Kahramanmaraşda ev sahipliği yapan Kahramanmaraş TSO, Kahramanmaraş Ticaret Borsası, Afşin TSO ve Elbistan TSOyu tebrik eden Hisarcıklıoğlu, Şu an burada 7 İl; Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Osmaniye, Kilis, Şanlıurfa ve Hataydan Oda ve Borsaları bulunuyor. Geldikleri için hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum ifadesini kullandı.

-Oda borsaların hayata geçen talepleri

Oda-Borsa Başkanları ile birlikte çalışarak, son birkaç ayda hükümete sundukları pek çok talebin Bakan Pekcanın da desteği ve takibi sayesinde hayata geçtiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: İstihdam maliyetlerini azaltan, finansmana erişim imkânlarını artıran, piyasayı hareket getiren vergi indirimleri gibi çeşitli tedbirler alındı. KDV iadelerini hızlandıran, yeni bir sistem devreye girdi. Ticari alacak sigortası yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımızın katılımıyla, 21 Ocakta gerçekleştirdiğimiz, TOBB Türkiye Ekonomi Şurasında da, gündemimizde olan konuları aktarmıştık. Yine bu Şurada, Sayın Cumhurbaşkanımız, Oda ve Borsalarımızdan istihdam sözü aldı. Daha sonra 25 Şubatta Burası Türkiye Burada İş Var sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019u başlattık. İstihdam Seferberliği kapsamında Kahramanmaraş da, 20 bin kişiye, yeni istihdam hedefi açıkladı. Sizlerin bunu başaracağına inanıyorum.

Hükümetimiz de istihdamı destekleyen adımlar attı, atıyor. Mesela Kısa çalışma ödeneği devreye girdi

Artık işler yavaşladı diye, istihdamı azaltmak gerekmiyor. Buraya başvurun, 3 ay boyunca maaşlar Fondan ödensin. İkinci olarak, ilave istihdama yeni teşvikler geldi. Mesela 30 Nisana kadar her ilave istihdamda, 3 ay boyunca ücret-vergi-prim devletten, sonraki 9 ay için de sadece ücret sizden. Bunlar daha önce benzeri görülmemiş, tarihi destekler devreye girdi. TOBB, Odalar ve Borsalar olarak, 81 il ve 160 ilçede bu seferberliğine sahip çıkıyoruz

Tüm işletmelerimize, kampanyaya katılın çağrısında bulunduk, bulunuyoruz. Buradan başta Kahramanmaraş olmak üzere tüm çevre illerdeki iş dünyamıza ve işverenlere tekrar çağrıda bulunuyorum. Bu tarihi desteklerden faydalanın, istihdam kampanyasına katılın.

-İhracat atağı

Bakan Pekcanın liderliğinde, ihracat atağı da başlattıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Bakanlık ile birlikte odalar bünyesinde İhracat Destek Ofisleri kurduklarını anlattı. Hisarcıklıoğlu, Odalarımız, bu ofisler vasıtasıyla, ihracatçılara her konuda kılavuz kaptanlık yapacak. Firmalarımızın bir talebi de, Eximbankın daha aktif hale getirilmesiydi. Sayın Bakanımızın çalışmaları sayesinde, KOBİlerimiz, Eximbanka daha rahat ulaşır hale geldi. 2017de, Eximbank kredilerinde KOBİlerin payı % 53 idi

Şimdi KOBİ ağırlığı % 71e ulaştı. Ayrıca yine Sayın Bakanımızın talimatlarıyla, Eximbank, üretici ihracatçılarımıza, daha ucuz maliyetli yatırım finansmanı sunmaya başlıyor. Bu kapsamda, 9 leasing firmasıyla, 200 milyon dolarlık finansman protokolü imzalandı. İşte, son 2-3 ayda, faizde olumlu gelişmeler var. Banka kredilerindeki azalma bitti ve artış başladı. Kısaca düne nispetle bugün önümüzü daha net görüyoruz dedi.

İş dünyasının elbette sıkıntıları da bulunduğundan söz eden Hisarcıklıoğlu, ancak bunların hepsinin üstesinden gelebilecek güce sahip olduklarının altını çizdi. Türk iş dünyası olarak, karşımıza çıkarılan her engele rağmen, neler yapabildiğimizi, ne kadar dinamik ve üretken olduğumuzu, geçmişte pek çok defa ispat ettik. Özel sektör-devlet istişaresiyle, sorunları aştığımızı gördük diyen TOBB Başkanı, el ele vererek Türkiyeyi hak ettiği yere getireceklerini sözlerine ekledi.