İnşaat sektörü sıkıntılı günler geçiriyor

İnşaat sektörü sıkıntılı günler geçiriyor

İnşaat sektörü sıkıntılı günler geçiriyor

İnşaat mütahitleri ve sektör içindeki esnaflar Türkiyenin ekonomik olarak zor günler geçirdiğini ve bu durumdan en çok etkilenen sektörün inşaat sektörü olduğunu söylediler.

Türkiyenin hem istihdamında ve hem de ticaretinde lokomotif olarak adlandırılan inşaat sektörü zor günler geçiriyor. Dövizdeki artış inşaat sektöründeki birçok gider kalemini arttırırken, özellikle dolarla alım satımı yapılan ve borsası bulunan demir, gider artışının en önemli kalemini oluşturdu.

İnşaat sektörünün en hareketli olduğu illerin arasında yer alan Gaziantepte müteahhitlerin çok büyük bir kısmı nakit para sorunu yaşıyor. Ekonomik sıkıntılardan dolayı inşaat halindeki binaların çok büyük bir kısmında işler durma noktasına geldi. İnşaat malzemelerine yüzde 100ü aşan zamların yapıldığını, Belediye harçşlarının yüksek olduğunu belirten sektör temsilcileri, yetkililerden somut adım bekliyor.

İnşaat ve konut sektörünün içinde bulunduğu sorunlara ilişkin NRTye değerlendirmelerde bulunan mütehaitler ve sektör esnafları, inşaat ve konut sektöründe çok ciddi sıkıntıların olduğunu, daire alacak vatandaşların daire alamadıklarını, satışlarının çok düştüğünü söylediler.

Türkiyenin ekonomik olarak zor günler geçirdiğini ve inşaat sektörünün de bu durumdan etkilendiğini belirten mütehait ve esnaflarÜlkemiz son zamanlarda bir ekonomi saldırıya maruz kalmış durumdadır. Bundan dolayı dolarda büyük bir yükselişe maruz kaldık. Dövizdeki bu yükselişte ülkemizdeki faizleri tetikledi. Faizleri tetiklediği zaman faizlerin artışıyla beraber ülkemizde bir enflasyon oluştu. Tabi bu enflasyon sadece inşaat sektörünü değil bütün sektörlerde oluştu. Ama inşaat sektörü bu tür olumsuz olaylarda olumsuzluğun ilk başladığı ve olumsuzlukların en son olumsuzluğun gittiği sektörlerden bir tanesidir. dedi.
Son dönemlerin en sıkıntılı sektörleri arasında gösterilen inşaat sektörünün zor günler geçirdiğini dile getiren mütehait ve esnaflar, tamamı yerli olan inşaat malzemelerine yüzde 100ü aşan zamlar yapıldığını belirttiler.