Nizip Ticaret Odası’nda Enflasyon Muhasebesi Anlatıldı

Nizip Ticaret Odası’nda Enflasyon Muhasebesi Anlatıldı
Nizip Ticaret Odası’nda Enflasyon Muhasebesi Anlatıldı
Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası Nizip Temsilciliği ve Nizip Ticaret Odası (NTO) işbirliği ile Enflasyon Muhasebesi bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
NTO’da düzenlenen toplantıda 2024 yılında uygulamaya girecek olan Enflasyon Muhasebesi hakkında bilgilendirme yapıldı.
Düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Gaziantep SMMM Odası Nizip Temsilcisi Cuma Özdemir, “Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kanunun uygulanmasına yönelik “Enflasyon Düzeltmesi Tebliğ Taslağı” kamuoyunun bilgisine ve görüşüne sunulmuştur.” dedi.
Enflasyon düzeltmesinin geçen yıl uygulanması gerektiği halde bu yılın sonuna ertelendiğini ifade eden SMMM Odası Nizip Temsilcisi Cuma Özdemir sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Enflasyon düzeltmesine ilişkin yeni bir erteleme olmaz ise, uygulama tebliği kasım ayı içerisinde yayımlanması tahmin ediliyor. Bu durumda; mevcut mevzuata göre koşullar oluşmasa bile düzeltme işlemleri 31.12.2023 itibariyle uygulanması gerekecek. 1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olmak üzere söz konusu mükerrer 298. maddeye eklenen hüküm ile uygulama 31.12.2023 dönemine ertelenmişti. Buna göre; kapsama giren mükellefler 31.12.2023 tarihli mali tablolarını, enflasyon düzeltmesi şartlarının oluşup oluşmadığına bakılmaksızın enflasyon düzeltmesine tabi tutacaklardır. Yapılan enflasyon düzeltmesinden kaynaklanan kâr/zarar farkı geçmiş yıllar kâr/zarar hesabında gösterilecek, bu şekilde tespit edilen geçmiş yıl kârı vergiye tabii tutulmayacak, geçmiş yıl zararı ise zarar olarak kabul edilmeyecek. 2024 yılında kanunda belirtilen şartların sağlanması durumunda da bu uygulamanın devam edebileceğini belirtmek gerekir. Bu eğitimimizin tüm katılımcılara faydalı olmasını diliyor, düzenlenmesinde emeği geçen tüm eğitimci arkadaşlarıma ve Nizip Ticaret Odası Yönetim Kuruluna teşekkür eder saygılar sunarım.” şeklinde konuştu.
Gaziantep SMMM Odası Yönetim Kurulu Üyesi Necati Kılıç ise eğitimin önemine vurgu yaparak sözlerini şu şekilde sürdürdü: “SMMM Odasının görevleri arasında meslek mensuplarının ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda mesleki değişim ve gelişim için ortak çalışmalar yapılması bulunmaktadır. Bizlerde bu kapsamda üyelerimizin gelişimine katkı sağlamak amacıyla eğitim çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu eğitimimizin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve eğitime ev sahipliği yapan Nizip Ticaret Odası yöneticilerine teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından SMMM M.Güçlü Tuygun ve SMMM Muzaffer Soran tarafından Enflasyon Muhasebesi ile ilgili katılımcılara geniş bir sunum yapıldı.
Eğitim sonunda soruların cevaplanması ile son bulan toplantıya NTO Mali Danışman SMMM M. Şakir Öztekin, NTO genel Sekreteri Serpil Gündoğdu ve çok sayıda Serbest Muhasebeci Mali Müşavir katıldı.