FISTIK FESTİVALİ BAŞLADI

FISTIK FESTİVALİ BAŞLADI

Her yıl Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "10. Uluslararası Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivali bu yıl Karkamış ilçesine bağlı Teketaş Mahallesindeki Antep fıstığı hasadıyla başladı.

 

"10. Uluslararası Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivali"nin açılışı, kapsamında Türkiyenin farklı bölgelerinden gelen 183 gurme ve ünlü şef, Antep fıstığını yerinde görmek ve fıstık hasadı yapmak üzere Gaziantepin Karkamış ilçesine Teketaş mahallesinde buluştu.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahinin de katılımıyla çiftçi Abdurrahman Açıkgözün fıstık bahçesinde bir araya gelen gurmeler, burada Fatma Şahin ile birlikte fıstık hasadı yaparak mutfaklarında kullandıkları Antep fıstığının ağaçlardan nasıl koparıldığını ve hangi aşamalardan geçtiğini izledi.

 

Programda tarla sahibi Abdurrahman açıkgöz ile AK Parti Karkamış İlçe Başkanı Ahmet Özaslan yöreye ait türküler seslendirerek programa renk kattılar.

 

Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, geçmişten aldığımız bu mirası geleceğe taşımak ve korumak zorunda olduklarını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti.

 

Antep fıstığı şehrimizin ekonomisi ve gözümüzün nurudur, bu nedenle bizimde görevimiz fıstığın daha çok korunması ve daha güçlü bir şekilde tanıtılması için çok yoğun çalışmalar yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Bugün UNESCO onayını aldıysak bunun en önemli kısmı Antep fıstığıdır yani Antep fıstığı her bakımdan çok önemlidir yöre çiftçileri büyük ihtiyaçlarını buradan karşılar düğünlerini fıstığa göre ayarlarlar yine ailelerinin geçimini bu bereketli topraklardan sağlarlar. Bugün ihtiyacımız olan şey burada bulunma amacımız yeşil altını tüm dünyaya duyurmak ve tattırmaktır bunu da en güzel şekilde yapacağımıza inanıyorum.

 

Program düzenlenen panel ile son buldu.

 

Programa, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeçeci, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan vekili Latif Karadağ, Karkamış Kaymakamı Bünyamin Bilgin, Karkamış Belediye Başkanı Nuh Kocaaslan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma şahin ve çok sayıda çiftçi katıldı.