Ekonomi Nereye Gidiyor

Ekonomi Nereye Gidiyor

Ekonomi Nereye Gidiyor

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemindeki aksaklıklar-eksiklikler görülmeye başlandı. Yeni sistemde bir yılı geride bıraktık ve sistemde düzeltmeler olacağının sinyali verildi. İnşallah eksiklikler giderilir ve sistem yerine oturur. Ekonomide dengeler bir türlü yerine oturmuyor. Yıl içerisinde bakanın bizzat ifadesiyle enerji sektöründe yılbaşına kadar zam düşünmüyoruz demesine rağmen hem doğalgaza hem de elektrik iki kere yüzde 15lik zamlandı. Üstelik her zamdan sonra ilgili birimler önümüzdeki dönemlerde zam düşünülmüyor açıklamaları gelmesine rağmen

Peki dün yeni ekonomik program Hazine ve Maliye Bakanı tarafından açıklanmıştı. Açıklamanın ardından elektrik fiyatlarına yüzde 14,9 zam haberi piyasalara yansıdı. Ekonomide her şey yerinde mesajı verilirken girdi maliyetlerindeki artıştan dolayı elektrik zamlandı haberi geldi. Bu kış vatandaşın ekonomik olarak zorlanacağı görülüyor. Peki geçen sene döviz kurundaki hareketlenmenin ardından son bir yılda elektrik ne kadar zamlandı.

01 Ağustos 2018 ; Konutlarda yüzde 9, sanayide ise yüzde 14 olmak üzere elektrik fiyatlarına zam yapılmıştı.

01 Eylül 2018 ; EPDK elektrik fiyatlarını sanayide yüzde 14, konutlarda ise yüzde 9 artırmıştı.

01 Ekim 2018 ; Meskenlerde kullanılan elektriğe yüzde 9, sanayi için kullanılan elektriğe ise yüzde 18 oranında zam yapıldı.

01 Temmuz 2019 ; Elektrik fiyatı 1 Temmuz itibarıyla yüzde 14.98 zamlanmıştı.

01 Ekim 2019 ; Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), bugün itibarıyla elektriğe yüzde 14,9 zam yapılacağı bildirildi.

Ekonomi yönetimi gerekli tedbirleri bir an önce almalı ve piyasaların toparlanmasını sağlamalıdır. Aksi halde bu gemide bulunan 82 milyon vatandaşımız ekonomik yönden çöküntü yaşayacaktır.