KIZILHAÇ KOMİTESİ BAŞKANI MAURER NİZİPTE

KIZILHAÇ KOMİTESİ BAŞKANI MAURER NİZİPTE

http://www.youtube.com/embed/KrIlSTKcuII Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı Peter Maurer ve beraberindeki heyet, Nizip ilçesindeki çadır ve konteyner kenti ziyaret etti.

 

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ve beraberindeki heyetle yaklaşık 10 bin Suriyelinin kaldığı çadır kente gelen Maurer burada çiçeklerle karşılandı.

 

Kentteki sosyal tesisi ziyaret eden ve tesis içerisinde dikişi nakış kursu alan Suriyeli kadınlarla yakından ilgilenerek yaptıkları çalışma hakkında bilgi alan Maurer ve beraberindeki heyet, daha sonra kamp içerisindeki anaokulunu gezerek burada Suriyeli çocuklar tarafından Türkçe ve Arapça söylenen şarkıları dinledi.

 

Kızılay tarafından Suriyeli çocukların desteklenmesi projesinin verildiği eğitim alanını da ziyaret eden Maurer burada çocuklar tarafından sunulan tiyatro gösterisini izledi.

 

Çadır kentteki İncelemelerinin ardından yaklaşık 5 bin Suriyelinin barındığı konteyner kentte geçen heyet, idari binada verilen brifinge katıldı.

 

Sosyal tesisteki resim sergisini de inceleyen Maurer ve beraberindeki heyet daha sonra ilçeden ayrıldı.

 

Maurer’e Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Başkan danışmanı Claude Bruderline, Avrupa ve Orta Asya Müdürü Laurent Corbaz, Kızılay yetkililerinin yanı sıra Çadır Kent Müdürü Mahmut Alagöz, Konteyner Kent Müdürü Halil Kendirci ve diğer yetykililer eşlik etti.