Gaziantepte enerji hamlesi

Gaziantepte enerji hamlesi

GAZİANTEP Büyükşehir Belediyesi, hazırladığı enerji stratejisi kapsamında, enerji tüketiminin fazla olduğu alanlarda yaptığı çalışmalar sonucunda yılda yaklaşık 16 milyon lira enerji tasarrufu elde edecek. 
Mevcut durum analizi ve kentin enerji potansiyelinin iyi değerlendirilmesi için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Enerji Yönetimi Şube Müdürlüğü, ’Enerji Mastır Planı’ çerçevesinde izlenecek yol ve yöntemlerin belirlenmesi amacıyla enerji stratejisi hazırladı. Strateji çalışması sonucunda ve Türkiye’de ilk defa bir belediye tarafından hazırlanan ’Enerji Yol Haritası’ için toplantı düzenlendi. Toplantıda çalışmanın içeriği hakkında yetkililer tarafından, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e bilgi verildi. 
Öte yandan enerji tüketimi en fazla olan 5 noktada yapılan enerji verimliliği ön çalışmalarında büyükşehir belediyesi için yüzde 33’e varan enerji tasarruf potansiyelleri belirlendi. Çalışmalar sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda enerji alanında yılda yaklaşık yüzde 33 enerji ve 16 milyon lira tasarruf elde edilebileceği tespit edildiği bildirildi.