Fırıncılardan un zammına tepki

Fırıncılardan un zammına tepki

Fırıncılardan un zammına tepki

Nizip Ekmekçiler Odası Başkanı Abdullah Yılmaz, son günlerde un fiyatlarında ciddi bir artış olduğunu belirterek tepki gösterdi.

Son 2 ayda ekmeğin ham maddesi olan unda yaşanan fiyat artışlarından dolayı fırıncı esnafının ciddi anlamda sıkıntıya düştüğünü belirten Yılmaz, mayıs ayının sonunda bir çuval un fiyatının 130-140 lira civarında olduğunu, şimdi ise 175 liraya kadar yükseldiğini söyledi.

Buğdayda hasat zamanı olmasına rağmen un fiyatına zam yapıldığını belirten Yılmaz, üretim yapan un sanayicilerini un fiyatlarını gözden geçirmeye davet etti.

“Una yapılan yüzde 30’luk zammı kabul etmemiz mümkün değil”

Buğday hasadı döneminde un fiyatlarında olumsuz fiyat artışı olduğunu belirten Yılmaz, “Mayıs ayından önce bir çuvalı 130-140 lira olan unun fiyatı şu anda 165-175 lira bandına çıkmıştır. Bu da bugüne kadar alışageldiğimiz bir konu değildir. Her yıl hasat zamanı un fiyatlarında bir gevşeme söz konusu olurken ilk defa bu sene un fiyatlarında hasat zamanı yaklaşık yüzde 30’u bulan bir artışı kabul etmemiz mümkün değildir.” dedi.

Fırıncı esnafımız bugüne kadar olduğu gibi bugün de gerekli özveriyi göstermektedir. Kuraklığın bahane edilerek buğday hasadı döneminde una zam yapıldığını belirten Yılmaz, una yüzde 30 oranında yapılan zammın adilane bir durum olmadığını ifade etti.

Nizip Ekmekçiler Odası Başkanı Abdullah Yılmaz, Un ve diğer girdi fiyatlarının aşırı derece yükseldiğini belirek, zor durumda olan fırıncı esnafının fiyat artışına gitmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Yılmaz, Nizip Ekmekçiler Odasının Nizip Belediyesi eski binası ikinci katında hizmet vermeye başladığını belirterek bu hizmeti kendilerine sağlayan Gaziantep Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu ve Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı’ya teşekkür etti.
Esnaf sahresi konusuna da değinen Yılmaz, esnafların pandemi döneminde çok yorulduğunu belirterek sokağa çıkma kısıtlamalarının bitmesi ile esnaf sahresini yapacaklarını ifade etti.