ENFLASYON ALTINDAN ÇIKAMIYORUZ

ENFLASYON ALTINDAN ÇIKAMIYORUZ

ENFLASYON ALTINDAN ÇIKAMIYORUZ

Türkiye son aylarda yüksek enflasyonla boğuşmaya devam ediyor. 2021 yılında yüzde 36 ile son 20 yılın zirvesini gören enflasyon rakamları Ocak ayı verisinin girmesiyle 48,69’a yükseldi. 2021 Aralık ayında 13,58 olan oran 2022 Ocak ayında da 11,1 oranında artış yaşanmasına sebep oldu. Son iki ayda 24,68 oranında artış yaşanması ve enerji ile akaryakıt fiyatlarının dengesiz yükselişi Şubat ayı enflasyon rakamlarının da yüksek çıkma ihtimalini artırıyor. Üretici fiyat endeksi enflasyonu ise 93,53 oldu. Üfe ile Tüfe arasındaki 45 puanlık farkın önümüzdeki dönemlerde fiyatlara nasıl etti edeceğini hep beraber göreceğiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın işçi, memur ve emeklileri enflasyona ezdirmeyeceğiz açıklamalarının üzerinden henüz iki aylık bir süre geçmemesine rağmen bırakın işçi, memur ve emekliyi tüm yurttaşlarımızın enflasyonun altında kaldığını görüyoruz. Girdi maliyetleri düşmediği sürece enflasyon rakamlarının düşmeyecektir. Hükümet yetkililerinin önümüzdeki günlerde enerji fiyatlarında indirime gideceği öngörülüyor. Ancak akaryakıt fiyatları halen çok yüksek fiyattan satılıyor. 

Maliyet Düşmeden Fiyatlar Düşmez
Ülkemizde üretilen ürünlerin maliyeti yüksek olduğundan tüketiciye de yüksek fiyattan satılmaktadır. Geçtiğimiz yıla kıyasla baktığımızda ürünlere en düşük yüzde 75 ile 400 arasında artış yapıldığını görmekteyiz. Bu ürünlerin tekrar bir nebze de olsa fiyatlarının düşmesi için öncelikle girdi maliyetlerinin aşağıya çekilmesi gerekmektedir. Aksi halde daha yüksek bir enflasyon rakamları ile karşı kaşıya kalmaya devam ederiz. 

Vatandaş Fedakarlık Yaptı Sıra Hükümette
Vatandaşlarımız elinden geldiği kadar fedakarlık yapmıştır. Şimdi fedakarlık yapma sırası iktidardadır. İktidar bu süreci iyi yöneltmeli ve vatandaşlarının yanında olmak için tüm fedakarlığı yapmalıdır. Enerji ve akaryakıt fiyatlarında yapılacak olan bir indirimle piyasalarda rahatlatılabilir. Piyasalara gelen bir rahatlama ile esnaflarımız kazanacak ve bu şekilde hem evlerini geçindirecektir hem de vergilerini ödeyecektir. Eğer gerekli adımlar atılmazsa önümüzdeki aylarda daha sıkıntılı günler bizleri bekliyor.