Sakine Çakır hayal etti azmetti ve başardı!

Sakine Çakır hayal etti azmetti ve başardı!

Sakine Çakır hayal etti azmetti ve başardı!

Gaziantepli Sakine Çakır'ın hikayesi görenleri büyülüyor. Hiç öğretmeni olmadan ilkokul, ortaokul ve liseyi dışarıdan tamamlayan Çakır, üniversitede okul öncesi eğitim bölümünü kazanarak hayaline bir adım daha yaklaştı. Üniversiteyi bitirdikten sonra KPSS sınavına giren ve bu sınavdan 80 puan alan Çakır, Şırnak Silopi'ye öğretmen olarak atandı. Hayalini kurduğu öğretmenliği yapan Çakır, öğrencilerine de "Büyük hayaller kurun, peşinden gidin ve asla pes etmeyin" diyor.

'BİR AY SONRA GELİR' DEDİLER

* Ailem 'Gaziantep dışına çıkamazsın' dedi. Tercihlerimin hepsi Gaziantep ve köyleriydi. Bu şekilde tercihlerimizi yaptık. Silopi geldi. Ailem 'Silopi'ye nasıl gideceksin?' dedi. Evrakları teslim edeceğim, eşim hâlâ, 'Gel, burada özel okul açalım, patronu ol' dedi. Okulu parası olan herkes açabilir ama ben başarmıştım. Zor bir süreçten geçmiştim ve KPSS sürecini aşmıştım. 'Gitsin, bir ay sonra gelir' dediler. Silopi'de üçüncü yılım. Güzel bir ortamım var. Mutluyum ve başardım.

"HAYALLERİNİZ BÜYÜK OLSUN"

* Hayallerimiz büyük olsun. Öğrencilerime de bunu söylüyorum. Fedakarlık yapıyorsanız ve istiyorsanız başarırsınız. Kadınlarımız okumalı. Çocuğu yetiştiren annedir. Anne mutlaka eğitim almalı. Hiçbir engelimiz yok, istersek başarabiliriz.

Kaynak : KENAN KIRAN / SABAH