NTODA GAZİANTEPİN KURTULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİĞİ

NTODA GAZİANTEPİN KURTULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİĞİ

http://www.youtube.com/embed/tsRkcO2Nmiw Nizip Ticaret Odası Osman Sayın toplantı salonunda düzenlenen  “Kurtuluş Gecesi” programının açılış konuşmasını yapan Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, Gaziantep’in bundan 93 yıl önce, geçmişimize şanlı bir imza atarak tarihin altın sayfalarında yer alan bir savunma yaptığını söyledi.

Gaziantep savunmasının Ulusal Kurtuluş Savaşında yiğitlik, kahramanlık ve fedakârlığın simgesi olduğunu ifade eden Özyurt, şunları söyledi.

‘’Tam 11 ay süren mücadelede şehrin her sokağında bu ulusun evlatları cansiperane düşmana karşı direnmişlerdir. Savunma süresince 6317 Antepli şehit olmuştur. Bu topraklara düşen 6317 şehidin kanı sadece Antep’te değil bütün Anadolu’da özgürlük ateşini yakmıştır. Gaziantep halkı ülkemiz işgal altındayken milli mücadele ateşini yakan, namusunu, toprağını ve bayrağını savunmak için muhteşem bir direniş destanı yazan unutulmaz bir halktır’’ dedi.

Nizip Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları İse, Marka şehir olan Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 93’üncü yıldönümünü kurtuluşun ilk günkü ruh ve heyecanı ile kutladıklarını bu nedenle bu büyük onuru, sevinci ve bayramı yaşatan saygılı ecdadımızı saygı minnet ve rahmet ile andıklarını belirtti.

Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarih bölümü öğretim üyesi yardımcı Doçent Doktor Yaşar Büyükoğlu’nun Gaziantep savunmasında Nizipliler konulu bir sunumu ve Halk Şairi Ahmet Şahin Gaziantep konulu şiirinin okunmasıyla devam eden program, Ruh Nevaz grubunun seslendirdiği Antep türküleri ile son buldu.

Programa Nizip Emniyet Müdürü Mustafa Yaman, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Yavuz Oruç, İlçe Müfütüsü Halil Şekerci, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.