NTO SERTİFİKA TÖRENİ

NTO SERTİFİKA TÖRENİ

http://www.youtube.com/embed/CDybyf319kE Nizip Ticaret Odası Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifika Töreni Düzenlendi.

Nizip Ticaret Odası, Gaziantep İŞKUR, Gaziantep KOSGEB ve Sembol Danışmanlık işbirliği ile 2014 yılı içerisinde başlatılan KOSGEB destekli Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri 1. dönemini başarıyla tamamlayan 57 kursiyerlerin sertifika töreni yapıldı.

Odanın Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen törene; Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, Yardımcısı Mahmut Polat NTO Yönetim Kurulu Üyeleri, NTO Meclis Üyeleri, Gaziantep İŞKUR Yetkilisi Ramazan Nehir ve çok sayıda kursiyer de katıldı.

Düzenlenen törende konuşan Özyurt, Bilindiği üzere dünya ticaret yapısı gün geçtikçe değişmekte ve gelişmektedir. Bu gelişime öncülük eden Gaziantep ilimizin Dünya Bankası tarafından en rekabetçi 7 kentten biri olduğu açıklanmıştır. Yerel kalkınmanın Türkiye ekonomisinin büyümesinde önemli olduğunun farkındayız ve teknolojiyi takip ederek, Ar-Ge ve inovasyonun önemine inanarak bu başarı elde edilmiştir.

Türkiye 77 milyon nüfus ve 1,5 milyon şirket ile % 2’lik bir paya sahiptir. Oysa Japonya girişimcilik konusunda % 5 ’lik paya sahip olup, 127 milyon nüfusa ve 6 milyon şirkete sahip bulunmaktadır. Yenilikçilik, ekonomik kalkınma ve istihdam artışı için yeni girişimcilerimize önem vermeliyiz.

Nizip Ticaret Odası olarak "sürekli ilerlemeyi" ilke edindik ve bu amaçla yeni girişimcilerimize yol göstermek ve vizyonlarına artı değerler katmak amacıyla Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerini kesintisiz düzenlemekteyiz.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de belirttiği gibi ,”Dürüst olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır. O da büyük Türk kadınını mesaimizde müşterek kılmak, hayatımızı onunla birlikte yürütmek ve en büyük desteğimiz yapmak yoludur”

Ülkemiz nüfusunun yarısı kadındır. Vurgulamak isterim ki; nüfusun bu yarısı, en az diğer yarısı gibi ekonomik hayata katkıda bulunmadıkça Türkiye’nin gelişmiş ülkelerle olan kalkınma yarışında tam başarıyı yakalaması düşünülemez. Diğer bir ifadeyle Ülkemiz ekonomik kalkınması sadece erkekler tarafından değil, kadınlarımızın da erkeklerin yanında ve birlikte gösterecekleri çaba ve sağlayacağı katma değerle gerçekleştirilebilecektir.

Bizler de Nizip Ticaret Odası olarak Bu eğitimlerimizde kadın ve engelli girişimcilerimizi de unutmadık. Eğitimlerimizde % 39 kadın girişimciye % 18’de engelli ve engelli yakını girişimci belge almaya hak kazanmıştır.

Gaziantep genelinde 296 yeni girişimci KOSGEB’ten hibe almış olup, 46 yeni girişimci yani % 16’sı Nizip’te işyeri açmıştır. Hibe olarak 1.015.000,00 TL ve kredi olarak 1.344.000,00 TL KOSGEB desteği almışlardır. Bu oranlar ilçemiz için umut vericidir.

Bugün ise İŞKUR Gaziantep Müdürlüğümüz, KOSGEB Gaziantep Müdürlüğümüz ve Nizip Ticaret Odası işbirliği ile 150 kişiye girişimcilik eğitimleri verilmesi amacıyla sözleşme imzalanmıştır. Eğitimlerimiz 15 Eylül -28 Kasım 2014 tarihlerinde 6 sınıf olarak planlanmıştır.

Siz değerli girişimcilerimiz

Unutmayalım ki girişimcilik yolunun başındasınız, bundan sonraki hedefinizde ne iş yapacağınızı, ne zaman, nerede, nasıl ve kiminle yapacağınızı planlayınız, çünkü planlanmayan her işin sonu hüsrandır. Globalleşen dünya ekonomisinde rekabet edebileceğimiz, yeni fikirlerle inovasyon ve markalaşma yaratacağınıza olan inancımızla girişimcilik yolculuğunuzda hepinize başarılar dilerim.

Törenimize katılımlarından dolayı başta girişimcilerimiz olmak üzere, eğitime destek veren İŞKUR Gaziantep Müdürlüğümüze ve kredilerle girişimcilerimize finansman desteği sunan KOSGEB Gaziantep Hizmet Merkezi Müdürlüğümüze, Sembol Danışmanlığa ve oda personelimize teşekkürlerimizi sunar, hepinizi şahsım ve Nizip Ticaret Odasına saygı ve sevgi ile selamlarım dedi.

Gaziantep İŞKUR Şube Müdürü Mehmet Özcan ise, İŞKUR’un yürütmekte olduğu faaliyetlerden birisi olan girişimcilik programları ile istihdamın korunması arttırılması geliştirilmesi ve işsizliğin azaltılması amacıyla KOSGEB yeni girişimci desteğine başvurabilmeleri amacıyla bu eğitimler düzenlenmektedir. Ayrıca 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine istenildiği zaman başvuru yapılarak iş ve meslek danışmanlarından bilgi alınabilinmektedir. Bu eğitimlerin düzenlenmesinde emeği geçen Nizip Ticaret Odası’na teşekkür ederim şeklinde konuştu.