Dev Proje Raybüs Nizip’e hayırlı olsun

Dev Proje Raybüs Nizip’e hayırlı olsun
Dev Proje Raybüs Nizip’e hayırlı olsun
Dev Proje Raybüs Nizip’e hayırlı olsun

Dev Proje Raybüs Nizip’e hayırlı olsun


31 Ekim tarihi itibariyle Nizip’e Dev Proje, Dev Hizmet olarak duyurusu yapılan projenin Raybüs olduğunu düzenlediği basın toplantısıyla açıklayan Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Raybüsle toplu taşımanın artık daha konforlu ve daha güvenli olacağını söyledi.
-    Merakla beklenen projenin RAYBÜS olduğunu aktaran Başkan Sarı şunları konuştu.
‘’Özellikle Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan, Gaziantep Valimiz Sayın Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin, Milletvekillerimiz, Devlet Demir Yolları Anonim Şirketi ile Devlet Demir Yolları Taşımacılık A.Ş.’nin yetkililerinin destek ve katkısı ile altyapısı oluşturulan projemiz, Gaziantep Nizip arasındaki toplu taşımada büyük bir çığır açacak konforlu, güvenli bir ulaşımı sağlayacak olan Raybüs’tür. Bu hizmetin hayata geçmesiyle birlikte Nizip Gaziantep arasında güvenli ve konforlu bir şekilde yolcu taşımacılığı yapılacaktır. Bir sonraki aşamada ise ihtiyaç ve talep olması durumunda Karkamış ilçesine kadar uzatabilecek şekilde çalışma yapılacak. Yapılacak olan çalışma ile birlikte Nizip ve Gaziantep arası 49 kilometrelik Devlet Demir Yolları’nın mevcut hattını kullanacağız. Mevcut hat üzerinde Nizip İstasyonu’ndan çıkacak olan Raybüs, Gaziantep İstasyon meydanındaki Devlet Demir Yolları Garı’na kadar olan alanda toplu taşımacılık yapacak. Şayet biz bu yatırımı bugün yapmaya başlamış olsaydık yaklaşık 200 trilyonluk bir yatırım planlamış olacaktık fakat mevcut hatları kullanmış olmamız ve raybüs setlerinin de Devlet Demir Yolları tarafından gönderilmesi buradaki maliyetimizi minimize etmiş durumda.  İlerleyen günlerde ilk olarak test sürüşleriyle hizmet verecek olan Raybüs ile Gaziantep Nizip arasındaki yol süremiz ilk olarak 1 saat olarak planlanıyor ancak yapılacak olan teknik çalışmaların ardından bu sürenin daha aza indirilmesi planlanıyor. Buradaki ilk amacımız huzurlu, güvenli ve konforlu bir yolculuğu sağlamaktır. Bu hizmetten faydalanacak olan vatandaşlarımız, öğrencilerimiz ve iş için Gaziantep’e gidecek olan hemşerilerimiz, Gaziantep İstasyon Garı’na indikten sonra buradaki tramvaylarla şehrin her noktasına rahatlıkla ulaşabilecekler’’ şeklinde konuştu.
-    İşsizliğin çözümlenmesi noktasında projeyi hayati önemde görüyoruz.
‘’Raybüs projesinin işsizliğin çözülmesi konusunda hayati öneme sahip olduğunu ifade eden Başkan Sarı, bugün Nizip’ten bir vatandaş Raybüse binerek 1 saat içerisinde Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’ne ulaştığı zaman bu bizim için bir iş kapısı ve işsizliğin çözümlenmesi için bir proje demektir. Bu nedenle biz bu projeyi çok önemsiyoruz’’ dedi. 
-    Raybüs Turizmi canlandıracak
Raybüs ile ilçede Turizmin canlanacağını da dile getiren Sarı, Raybüsün faaliyete geçmesiyle birlikte bundan sonraki aşamalarda özellikle Gaziantep’teki Zeugma müzesine gelmiş olan yerli ve yabancı turistlerin raybüsler vasıtasıyla Nizip’e buradan da Zeugma Kazı alanına transferleri sağlanarak turizm noktasında da raybüsün ilçemize büyük bir katkı sağlayacağı kanaatindeyim dedi. 
-    Raybüsle birçok hizmet arka arkaya gelecek
Raybüs projesinin özellikle ilçeye birçok hizmeti arka arkaya getirecek bir proje olduğunu aktaran Belediye Başkanı Mehmet Sarı, sözlerini şöyle tamamladı ‘’Raybüsün ilçemize hayırlı olmasını diliyor, destek, katkı ve çabalarından dolayı
‘’ Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan, Gaziantep Valimiz Sayın Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin, Milletvekillerimiz, Devlet Demir Yolları Anonim Şirketi ile Devlet Demir Yolları Taşımacılık A.Ş.’nin yetkililerine teşekkür ediyorum dedi.