Zeytin ve Zeytinyağının Geleceği Konuşuldu

Zeytin ve Zeytinyağının Geleceği Konuşuldu

Zeytin ve Zeytinyağının Geleceği Konuşuldu

Zeytin ve Zeytinyağı üretiminde verimlilik ve kalitenin arttırılması konulu toplantı

Gaziantep Ticaret Odasında düzenlenen, Zeytin ve Zeytinyağı üretiminde verimlilik ve kalitenin arttırılması projesi açılış toplantısına Nizip Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Sarı,da katıldı. Toplantıda Zeytin ve Zeytinyağı üretiminde verimlilik ve kalitenin arttırılması konuları konuşuldu.

Zeytin ve Zeytinyağı üretiminde verimlilik ve kalitenin arttırılması konulu toplantıya katılan başkanlar görüş bildirdi.

Hayata geçirdiği projeler ile Gaziantepin geleceğine önemli katkılarda bulunan Gaziantep Ticaret Odası (GTO), İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) ile iki önemli proje için daha protokol imzaladı.

İKAnın tarım ve gastronomi alanlarındaki mali destek programları kapsamında hayata geçirilecek olan Gaziantepte Gastronomi Turizminin Kalitesinin Arttırılması ve Gaziantepte Zeytin ve Zeytinyağı Üretiminde Verimliliğin ve Kalitenin Arttırılması projelerinin protokol imzaları GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ve İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz tarafından atıldı.

Gaziantep Ticaret Odasının adeta bir proje üretim fabrikası olduğunu vurgulayan GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, uzman kadrolarıyla Gaziantepin gelişimi için sürekli yeni fikirler ürettiklerini, yeni projeleri hayata geçirmeye çalıştıklarını belirtti.

Yıldırım: Gastronomi turizminde hizmet kalitemizi daha iyi seviyelere çıkartmak zorundayız

İki yeni proje hakkında bilgi veren Başkan Yıldırım açıklamalarına şöyle devam etti:

Biliyorsunuz ki Gaziantep Mutfağı diye bir kavram var. Türk Mutfağı, İtalyan Mutfağı yanında dünyada eşine az rastlanır bir şekilde şehir ismiyle bize has Gaziantep Mutfağı En lezzetli şehirlerden birisi olarak gastronomi turizmiyle her gün binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyoruz. Her şey buraya kadar çok güzel fakat gastronomi alanında hizmet kalitemizi daha iyi seviyelere çıkartmak zorundayız. Hayata geçireceğimiz Gaziantepte Gastronomi Turizminin Kalitesinin Arttırılması projemizle de bu alanda hizmet veren işletmelerimizin hizmet kalitelerini arttıracak, yenilikçilik kapasitelerini geliştireceğiz.

Bu hedef doğrultusunda da, işletmelerimizi bilinçlendirmek, kapasitelerini arttırmak için paneller, konferanslar düzenleyecek, danışmanlık hizmetleri sağlayacağız. Aynı zamanda da sektör çalışanlarımızın yetkinliklerini belgelendireceğiz.

Yıldırım: Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Kooperatifi kuracağız

Gaziantepte Zeytin ve Zeytinyağı Üretiminde Verimliliğin ve Kalitenin Arttırılması Projesi hakkında da açıklama yapan Yıldırım, zeytin ve zeytinyağının bölgemiz açısından en önemli tarım ürünlerinden olduğunu belirterek bu alanda profesyonel çalışmaların şuana kadar yapılamadığını, kalite ve marka bilincinin oluşturulamadığını, dolayısıyla da ürünün hak ettiği değere ulaşamadığını söyledi.

Bu proje ile zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin bilinçlendirilmesini sağlayacak alt yapı çalışmaları yapacaklarını ifade eden Yıldırım, Proje kapsamında Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Kooperatifi kurarak bölgedeki örgütlenme eksiğine katkıda bulunulacağız. Üreticilere yönelik bilinçlendirme toplantıları, eğitimler, zeytin ve zeytinyağı üretimiyle ilgili raporlar hazırlayacağız. Proje tamamlandıktan sonra da Zeytincilik ve Zeytinyağı Araştırma Geliştirme Merkezi kurmak en önemli planlarımız arasında. Tüm bu yapacaklarımızla birlikte bölgedeki zeytin ürünlerinin kalite ve bilinirliğinin arttırılmasını sağlayacağız şeklinde konuştu.

İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz da hayata geçirilecek iki önemli projenin Gaziantepe önemli katkılar sağlayacağını söyleyerek, Bu iki proje gerek hizmet kalitesine, gerekse marka değerinin arttırılmasına önemli katkılar sağlayacak. İKA olarak bölgemize katma değer sağlayacak her projeye destek olmaya gayret gösteriyoruz. Gaziantep Ticaret Odası ile hayata geçireceğimiz bu önemli projelerin de Gaziantep için hayırlı olmasını temenni ediyorum ifadelerini kullandı.