Turizmde, dernekler aidat peşinde, dernek üyeleri isyanda

Turizmde, dernekler aidat peşinde, dernek üyeleri isyanda

Seyahat Acentaları Dayanışma Platformu açıklamasınada TÜRSAB’ın pandemi döneminde zamlı aidat talebine isyan edilerek ‘akla ve mantığa sığmamaktadır” denildi.

Ortalıkta ne turizm, ne de turizmci kalmadı, turizm dibe çöktü. Turizmciler kan ağlarken turizmin sivil toplum kuruluşları “zamlı aidat” peşine düşünce isyan başladı. TÜRSAB'ın zamlı aidat ve plaka talebine karşı Seyahat Acentaları Dayanışma Platformu isyan bayrağı açarak açıklama yaptı. Ayrıca change.org üzerinden başlattığı kampanya ile üyelerini TÜRSAB'ı protesto için onay vermeye çağırdı.

UBSAD Yönetim Kurulu Üyesi Özyurt Turizm sahibi Mustafa Özyurt, 2021 yılına ilişkin yıllık aidat ödentisi miktarının 3.735,74 TL olarak üyelerine duyurusunu yapmıştır. 2020 yılında muaf tutulan aidatın, 2021 yılında daha da zam yapılıp duyuru yapılması akla ve mantığa sığmamaktadır. 2020 yılında seyahat acentalarının büyük çoğunluğu Mart 2020 tarihi itibariyle aylardır hiç ofislerini açamadılar. 2021 yılının da seyahat acentaları için çok parlak geçmeyeceği aşikardır dedi.

Özyurt, Geçmişten gelen sorunlarımızın birçoğuna çözümler sunulamadığı gibi, sorunlarımız katlanarak devam etmiş ve pandemi ile beraber entübe gibi nefes alınamayacak duruma gelinmiştir.

Türsab”ın amacı; meslek mensuplarının ihtiyaçlarını karşılamak, meslekî faaliyetlerini kolaylaştırmaktır. Oysa yöneticilerimiz, tam tersine hareket etmektedirler. Seyahat acentaları olarak, uçak biletlerinde hizmet bedellerinin arttırılması yönünde çaba harcamazken, bu zor süreçte acentalara bir hibe çalışması yapılmamışken, hiçbir acentaya siz ne yer ne içersiniz aileniz sağlığınız nasıl diye sormamışken, 2021 yılı başında ilk olarak yıllık üyelik aidatlarını fahiş oranda arttırmaktan hiç çekinmemişlerdir.

Seyahat acenteleri dayanışma platformu kurucu yöneticisi Hamdi Ceylan’ın change.org üzerinden başlattığı aidata ve aidat zammına hayır kampanyas büyük ilgi görerek tüm ülke acenteleri tarafından desteklenmiş olup yetkili kurum ve kuruluşun dikkatine sunulduğunu söyledi.