SURİYE SINIRI SESSİZ

SURİYE SINIRI SESSİZ

http://www.youtube.com/embed/3bYejHUgssc İç karışıklığın yaşandığı Suriye’de, Türkiye sınırındaki Halep kentine bağlı Carablus ilçesi ve köyleri sakin günler geçiriyor. 


AA muhabirinin sınırdan görüntülediği, Gaziantep’in Karkamış ilçesinin karşısında bulunan ve kontrolü Irak Şam İslam Devleti’nde (IŞİD) bulunan Carablus’ta sessizliğin hakim olduğu görüldü.

 

IŞİD kontrolündeki ilçede, sokakların boş olduğu sınır yakınlarında ve ilçe içerisinde hiç kimsenin bulunmaması da dikkat çekiyor. 

 

Bu arada yaklaşık iki ay önce IŞİD ile Demokratik Birlik Partisi (PYD) güçleri arasında  yaşanan çatışmaların ardından kontrolü IŞİD’e geçen Carablus’a bağlı Zormağara köyünde de sessizliğin hakim olduğu köy içerisinde hiç kimsenin olmadığı ve köydeki bir kontrol noktasına ise terör örgütünü temsil eden bayrağın asılı olduğu görüldü.

 

Ayrıca güvenlik güçlerinin sınır boyunca aldığı önlemlerin devam ettiği sınıra yakın alanlara zırhlı araçların konuşlandırıldığı sınır hattı boyunca araç ve yayalarla devriyelerin yapıldığı kaydedildi.