Pandemi, esnafı fena vurdu! 

Pandemi, esnafı fena vurdu! 

Haziran ayından itibaren yeni normalleşme adımları kapsamında açılan dükkanlarda esnaf beklediğini bulamadı. Vatandaşların hijyen endişesinden dolayı bakkal, market,restourant ve tercih etmemesi esnafın belini iyice büktü.

Nizip Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Öztaş, aylardır biriken kiralarını, ödemelerini ve çalıştırdıkları personelin maaşlarını ödeyemeyen esnafın yüzü yeni normalleşmede de gülmedi. Ticari olarak aradığını bulamayan esnaf kara kara düşündüğünü söyledi.

Öztaş, borçlarının pandemi süresince biriktiğini belirterek, “Dükkanlar uzun bir süre kapalı kaldı. Bu yüzdende dükkan kirası, Bağ-Kur, kredi ve diğer borçlarım birikti. Esnaf dükkanımı açtı ama iş yok. Birçok esnaf arkadaşım siftah yapmadan dükkan kapatıyor. Bir de bunun yanında dezenfektan için alınan malzemelerin maliyeti eklendi. Esnafların İşleri çok kötü. Ne kadar dayanabilecekleri bilemiyoruz. Acil olarak esnafa yardım edilmesi lazım. Aksi takdirde birçok esnaf dükkanına kilit vurmak zorunda kalacak” şeklinde konuştu.

Nizip Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Öztaş, Devletin SGK ve vergi ödemeleri için yaptığı ötelemeyi, bir süre daha uzatması, esnafa faizsiz kredi imkanları sunulması gerekiyor dedi.