NTBDE YAĞ ANALİZLERİ BAŞLADI

NTBDE YAĞ ANALİZLERİ BAŞLADI

http://www.youtube.com/embed/2sqpfpep6NU Nizip Ticaret Borsası Laboratuarında yağ analizlerinin yapılamaya  başlandığı bildirildi.

Konuyla ilgili konuşan Ziraat yüksek mühendisi Songül İnal Sönmez, ilçenin zeytinyağı üretiminde oldukça önemli bir yere sahip olduğunu ve uygun koşullarda üretim yapıldığında oldukça kaliteli zeytinyağı elde edildiğini ifade etti.

Son yıllarda zeytinyağlarına belli ölçüde (genellikle % 10) kanola, mısır, pamuk veya ayçiçek yağı gibi daha ucuz yağlar karıştırıldığını ve piyasaya sürüldüğünü bu durumun halk sağlığı açısından önemli riskler oluşturduğunu belirterek şunları söyledi.

Zeytinyağının kalitesinin belirlenmesi ve katkı maddelerinin tespiti için “Yağ Asitleri Kompozisyonu” na bakılması gerekir. Halkımızın daha sağlıklı ve daha bilinçli bir şekilde bitkisel yağ tüketmesine yardımcı olmak amacıyla Nizip Ticaret Borsası Laboratuvarında yağ analizlerine başlanmıştır. Gaz Kromatografi cihazıyla bakılmakta ve bir gün içerisinde sonuçlar elde edilerek rapor hazırlanmaktadır.  Tüm bu işlemler karşılığında 90 TL ücret almaktayız dedi.