NTB AVRUPA BİRLİĞİ DESTEKLİ PROJESİ İLE GENÇLERE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

NTB AVRUPA BİRLİĞİ DESTEKLİ PROJESİ İLE GENÇLERE İSTİHDAM SAĞLAYACAK
NTB AVRUPA BİRLİĞİ DESTEKLİ PROJESİ İLE GENÇLERE İSTİHDAM SAĞLAYACAK
Gaziantep/Nizip bölgesinde, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen NEET PRO destek programı, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı ile IKG PRO işbirliğiyle büyük bir önem taşıyan tarım projesi olarak başlatıldı.
Nizip Ticaret Borsası tarafından yürütülen projede eğitimde ve istihdamda bulunmayan gençlerin sorununu çözmeye yönelik bir adım olarak bölgenin en değerli tarım ürünleri olan Antep Fıstığı, Mercimek, Nane, Zeytinyağı ve Zeytin ürünlerine odaklanmaktadır.
NTB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Sarı, “Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Gençlere Yönelik İşgücü Piyasası Destek Programı” kapsamındaki projenin borsanın direkt veya endirekt iştigal alanına giren konuları kapsadığını belirterek 1 yıl süreli uygulama ile ilgili şunları söyledi:
“Proje 90 kursiyerin katılımı ile yapılacaktır. Mesleki eğitim kapsamında Tarım Danışmanlığı, İyi Tarım Uygulamaları ve Tarımsal Pazarlama Programları ile ilgili kurslar düzenlenip bu kurslar ile işsiz olan ve işgücüne katılmak isteyen gençlerimizin mesleki nitelikleri arttırılacak ve piyasada talep edilen işgücü haline geleceklerdir. Aynı zamanda katılımcılar genel becerilerin sağlanması adına İletişim Becerileri, İhracat ve ithalat konuları, İşletme becerileri ve özgüven konusunda seçmeli dersler alma imkanı sağlanacaktır.
15-29 yaş aralığındaki gençlerin yararlanabileceği projenin en önemli özelliklerinden birinin de katılımcıların %50’si engelli, %50’si ise ihtiyaç sahibi gençlerden olduğunu ve projeye katılacak gençlere, aynı zamanda günlük 10 Euro ücret ödenmesinin yanı sıra NEET'lere proje bütçesinden aylık 50 Euro İş Arama Ödeneği desteği sunacağız.
Ayrıca yaşadığı şehir dışında başka bir şehirde iş bulan gençlere de bir defaya mahsus olmak üzere, yine proje bütçesinden olmak üzere 200 avro taşınma yardımı da yapacağız. Böylece pek çok Avrupa ülkesinde uygulanan bu yaklaşımın, ülkemizde de yenilikçi bir model olarak pilot uygulamasını ilçemizde gerçekleştirmiş olacağız.
90 gencin, alanında uzman eğitmenler tarafından verilecek mesleki ve beceri geliştirme eğitimleri ile iş gücü piyasasına katılımlarının sağlanacağının altını çizen Başkan Sarı, “Yetiştirilecek gençlerin özellikle tarım alanında aranılan istihdam taleplerine cevap verecek olmaları, hem işsizliği önleyecek, hem de sektörde kalifiye elamanların yer almasını sağlayacaktır. Günde 8 saat sürecek eğitimler, alanında yetkin eğitmenler tarafından Nizip Ticaret Borsası’ndaki eğitim salonlarında gerçekleşecektir.
Proje kapsamında sertifika almaya hak kazanan en az 90 kursiyerin Bireysel Eylem Planı planları (BEP) Gaziantep İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından hazırlanacaktır. BEP aylık olarak tasarlanacak ve iş arama faaliyetleri, iş görüşmeleri, İş Kulüplerine katılım, seminerler, istihdam fuarları, kariyer günleri vb. iş arama faaliyetlerini içerecektir.
Kursiyerlere iyi ve yenilikçi uygulama örneklerini göstermek amacıyla katılımcı şirketler ve Nizip Ticaret Borsası üyesi şirketler tarafından teknik ziyaretler düzenlenecek olup bu sayede kursiyerlerin gelecekte olası çalışma ortamlarını görmeleri ve istihdam edilmeleri halinde karşılaşabilecekleri ortam hakkında fikir sahibi olmaları sağlanacaktır.” İfadelerine yer verdi.