KORONAVİRÜS HER TARAFI VURDU

KORONAVİRÜS HER TARAFI VURDU

KORONAVİRÜS HER TARAFI VURDU

Çin'in Wuhan şehrinden başlayıp Dünyayı etkisi altına alan Korona varis (Covid-19) salgını her yönüyle insanları vurdu. 140 ülkeye yayılan virüs için bilim adamları aşısını bulmak için çaba sarf ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından vaktinde alınan tedbirler sayesinde ülkemizde virüs bulaşmamıştı. Ancak yurt dışından buraya yurttaşlarımızın gelmesiyle ülkemizde de bu vakaya rastlanıldı. Şimdi ülke olarak tedbirlerimizi daha da artırıp bu virüsün ülke içerisinde yayılmasını engellemeye yönelik çalışmalar yapmalıyız. Mart ayı içerisinde ülkemize yurt dışından gelen yurttaşlarımızın daha dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir. Özellikle 14 günlük karantina süresinde kurallara tam anlamıyla uymamız gerektiğini unutmamalıyız. Bu salgından gerekli dersleri almalıyız. İslam'da temizlik imandandır sözünü bir daha hatırlayıp, gerekli hijyene özen göstermeliyiz. Ülkemizde virüsün yayılmasıyla gerekli bakanlıklar tedbirlerini bir bir açıkladılar. Eğlence merkezleri, kahvehaneler, Camii'ler kısacası kalabalık olabilecek tüm alanlarda faaliyetlere geçici bir süre ara verilmesi kararlaştırıldı. İnşallah Rabbim bu virüsün etkisini bir an önce tüm müminlerin ve dünyanın üzerinden eksiltir.
KORONAVİRÜS NEDİR?
Korona virüsler, insanların genellikle bir anda karşı karşıya kaldığı virüs çeşididir. İnsan korona virüsleri genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Korona virüslerin alfa, beta ve gama olarak bilinen üç alt grubu vardır; ayrıca delta korona virüsleri denilen dördüncü yeni bir grup da bulunuyor.
KORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?
İştahsızlık ve kilo kaybı, Ateş, Halsizlik ve durgunluk, Karın bölgesinin şişmesi, Görme sorunları, Gözün sulanması ve gözde renk değişimi, Solunum sorunları ve nezle, Denge sorunları, Genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ifadeler bu virüsün belirtileri olarak biliniyor.
Korona virüsü en çok Çin, İtalya ve İran'da etkisini gösteriyor. Şu ana kadar 140 ülkeye virüsün yayıldığı belirtiliyor. Geçici süreliğine de olsa ülkeler arasında geçişler kapatıldı.