İkinci el otomobil satışları artıyor

İkinci el otomobil satışları artıyor

Koronavirüs döneminde ikinci el otomobillerde başlayan düşüş dördüncü ayda yeniden yükselişe geçti. Mevduat ve kredi faizlerinin gerilemesi ile birlikte otomobil, yatırım aracına dönüştü. Yaz aylarında sıfır araçta yaşanacak tedarik sıkıntısı ile fiyatların daha da yükseleceği öngörülüyor.

2019 Aralık ayında teşvikler ile başlayan sıfır otomobil satışlarındaki artış, 2020’nin ilk iki ayında da devam ederek tedarik sıkıntısına neden olmuştu. Bu durum da ikinci el fiyatlarına ciddi bir yükselişle yansımıştı. Mart ayında koronavirüs etkileri ile satışlarda duraklama, ikinci el fiyatlarında bir miktar düşüş yaşandı. 

Horozoğlu Otomotiv işletmecisi Behsat Horuz, “Nisan ayında en çok satan ikinci el araçlarda yapmış olduğumuz fiyat analizlerine göre ikinci el araç fiyatlarının pandemi sürecinin sektörde yarattığı negatif etkilerine rağmen hâlâ yüksek seyrettiğini gözlemliyoruz. Hatta ikinci el fiyatların araçların sıfır km fiyatına yaklaştığını ve bazı araçlarda sıfır kilometre fiyatı bile geçtiğini gözlemledik. Mart ayından itibaren de koronavirüsünün otomotiv sektörü üzerinde yaratmış olduğu negatif etkiler nedeniyle markaların araç üretimine ara vermesiyle talep ikinci el araca kaydı. Yoğun talepten dolayı fiyat normalin üstünde yükseldiğini söyledi.
Horuz, “Sıfıra oranla 15 kat fazla satan bir ikinci el piyasası var. İfadesini kullandı.