Gümrük görevlisinin sizden “terörist olur” ithamına suç duyurusu

Gümrük görevlisinin sizden “terörist olur” ithamına suç duyurusu

Gümrük görevlisinin sizden “terörist olur” ithamına suç duyurusu

Nizip’te tır şoförleri, Karkamış Gümrük Müdürlüğünde görev yapan bir memurla sorun yaşadıkları için grev başlattılar.

Nizip ilçesinde yaşayan şoförler, Karkamış Gümrük Müdürlüğünde görevli R. D. isimli memurun kendilerine "terörist" yakıştırması yaptığını iddia ederek, 4 gün önce grev başlattılar. Kamyonlarını kapıdan geçirmeyen 400 tır şoförü NRT aracılığıyla yetkililere seslenerek, memur hakkında gereken işlemin yapılmasını istedi. 

Memur R. D ile tartışma yaşayan Yasin Kılıçparlar, aralarında geçen diyaloğu şu sözlerle aktardı:

"Suriye'ye gidip, yükümü boşalttım. Dönüşte rutin arama için beni sıraya attı. İlk sıraya girdim. Aracımda yasadışı herhangi bir şey yoktu. Arkama baktım, kendi ailemi hep sıraya atmış. Ailemin soyismi Kılıçparlar. 

Sorumlu arkadaşa, 'Hayırdır, Kılıçparlar'dan başka çok çalışan var; 100 arabanın 60 tanesi yabancı, 40 tanesi Kılıçparlar." dedim.

'Siz vahşisiniz, sizden olsa olsa şoför olamaz. Sizden terörist olur.' şeklinde yargıda bulundu. Ben böyle bir şeyi ilk defa yaşadım ama benden önceki ve sonrakiler yaşamış bunu."

Şoför Kılıçparlar, eyleme 4 gün önce başladıklarını, istediklerini alana kadar devam edeceklerini söyledi. İstediklerinin ise memurun gereken cezayı almasının olduğunu dile getirdi. 

Aynı aileye mensup Fatih Kılıçparlar da, atadan nakliyeci olduklarını ve kapıdan geçiş yapan ağırlıklı şoför camiasının kendi ailelerinden olduğunu ifade etti. Saha Amiri olan R. D'nin tayinci olduğu için burada 2 aylık görev süresi kaldığını ve kuzenine, "Ben tayinciyim, size bir yasa çıkarıp, öyle gideceğim. " deyiminde bulunduğunu yani kendilerini zorda bırakmakla tehdit etiiğini iddia etti.

Şoför Kılıçparlar, R. D'nin "terörist" ithamının aileleriyle uyuşmayan bir itham olduğunu, devletini ve milletini seven insanlar olduklarının altını çizerek, şöyle devam etti:
"Diğer arkadaşımız Arif Kılıçparlar'a da bu ithamda bulunmuş. Biz terörist yakıştırması yapılabilecek insanlar değiliz. Biz bunu kabul etmiyoruz."

Kılıçparlar, devlet büyüklerinden şu sözlerle seslerini duymasını istedi:

"Pazar gününden bu yana grevdeyiz, geçiş yapmıyoruz. Grev yaparken de kimseye zor kullanmıyoruz. Yol açık, araçlar geçmektedir. Gönüllü olarak kalan araçlarımız vardır. Şu anda 400 tane sırada bekleyen aracımız var. 

Bizim amacımız, devlet büyüklerimizin sesimizi duyması. Bu doğrultuda yasal grev hakkımızı kullanarak, Karkamış'a geçiş yapmamaktayız. 

Pandemiden dolayı zaten sektör can çekişiyor. Bu durumda şoförlere böyle bir ithamda bulunarak, bu insanları ekmeğinden etmek de yanlıştır.

Yardım istiyoruz, sesimizin duyulmasını istiyoruz. Gaiziantep'in vekili var, bakanı var. Vali'mizden de yardım istiyoruz. Devlet büyüklerimizden bizim sorunumuza çare olmalarını istiyoruz. Bizim taleplerimiz imkânsız talepler değil. "

Kılıçparlar, ailesinin AK Parti'ye oy veren bir camia olduğunu ve R.D'nin rahatsızlığının bu  olabileceğini; kendilerini AK Parti'den soğutma ve ötesinde devletle karşı karşıya getirme çabasında olduğunu iddia etti. 

Fatih Kılıçparlar, konu ile ilgili iki kişi suç duyurusunda bulunurken, birkaç kişinin daha önümüzdeki günlerde suç duyurusunda bulunacağı bildirdi.