Fatma Şahin: Hadım cezası uygulanmalı, idam cezası gelmeli

Fatma Şahin: Hadım cezası uygulanmalı, idam cezası gelmeli

GAZİANTEP Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Fatma Şahin, Mersin’de üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın öldürülmesinin tüm toplumu olduğu gibi kendisini de çok üzdüğünü söyledi. Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı olan Fatma Şahin, "Ben bu tip olaylarda idamın uluslararası hukukta tartışılması ve bu tür sapık noktalarda, cani katillerde tartışılarak gereğinin yapılmasını düşünüyorum" diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Özgecan Aslan’ın öldürülmesinin toplumda hassasiyet oluşturduğunu söyledi. Bakanlığı döneminde kadına yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını ve cezaları artırdıklarını hatırlatan Fatma Şahin, "Daha önce 3-5 yıl yatan insanlar bugün artık nitelikli adam öldürme suçundan ceza alıyor. Azmettirenler ceza alıyor. Ama toplumsal vicdanında şu anda ’Özgecan’ın başına gelen başka kimsenin başına gelmesin’ hassasiyeti var. Ben de aynen bu hassasiyete katılıyorum" dedi. 

’ONLARIN ANLADIĞI DİLDEN KONUŞALIM’

Cezaların yetersiz kalması ve caydırıcı olmaması durumunda kişinin kimyasal kastrasyon ile hadım edilmesi gerektiğini anlatan Şahin şöyle konuştu:

"Eğer bu cezalar yetmiyorsa bu katillerin bu canilerin önünde bir engel oluşturmuyorsa onların anladığı dilden konuşalım. Bugün, birçok dünya ülkelerinde kimyasal kastrasyon dediğimiz bir yöntemle bu tür sapık insanlar tedavi ediliyor. Biz de bunu yapalım. Bunu yapan ülkeler var. Biz de yapabiliriz. Bakanlığım döneminde bu konuda bir çalışma yaptık ve olgunlaşmış bir yapı var. Bundan önce çıkan cinsel suçlarla mücadele yasası çok kuvvetli bir yasa. Ama bu kişi bir örnek olsun ve bundan sonra buna niyet dahi edilemesin. Erdemli bir topluma gidebilmemiz için bizim toplumsal vicdanı rahatlatmamız lazım ve Özgecan’lar canımız onlara hiçbir şey olmaması lazım. Zaten şuan yasalarımızın alt yapısı cinsel suçlarla ilgili yapılan en son yasa bu alt yapı var. Bunu da örnek olarak uygulansın. Çünkü bu bir hastalık. Nasıl insanların vücudunda bir hastalık varsa tedavi olmak gerekiyorsa bunu da bizim tedavi etmemiz ve çözmemiz lazım. Cezaları arttırmayla beraber bu tür tedbirler uygulamamız ve toplum vicdanını rahatlatmamız lazım."

Fatma Şahin idam konusunun da uluslararası hukukta tartışılarak bu tür sapık noktalarda uygulanması gerektiğini ifade ederek, "İdamın uluslararası hukukta da tartışılması lazım. Yani cezaların büyüklüğü yaptırım gücünü arttırıyor ve bunu yapmaya niyet edenlerin önünde büyük bir engel oluyor. Dolayısıyla ben idamın uluslararası hukukta tartışılması ve bu tür sapık noktalarda, cani katillerde tartışılarak gereğinin yapılmasını düşünüyorum" diye konuştu.