Çocuk işçiliğine dikkat çektiler

Çocuk işçiliğine dikkat çektiler

Çocuk işçiliğine dikkat çektiler

Nizip Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü tarafından 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü dolayısıyla, çocuk işçiliğine dikkat çekmek ve ortadan kaldırmak için gerekli çabaları göstermek adına farkındalık panosu oluşturuldu. 

Öte yandan Ailelere "çocuk işçiliği"konusunda gerekli rehberliğin yapılması için ziyaretlerde bulunularak
çocuk işçiliğine dikkat çekildi.

Nizip Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürü Ömer Yıldız, 2002 yılında Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından dünyada çalışan milyonlarca çocuğun sorununa dikkat çekmek amacıyla 12 Haziran tarihinin, 'Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü' olarak belirlendiğini hatırlattı.

ILO verilerine göre dünyada 160 milyon civarında çocuk işçisi olduğunu ifade eden Yıldız, "Çocuk işçiliği önemli bir çocuk hakları ve insan hakları sorunudur. Çocuk işçiliği dünyada ve ülkemizde en çok tarımda, sanayide ve sokakta çalışan çocuklar olarak görülmektedir. Ülkemizde çocuk işçi sayısı yaklaşık 1 milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir. Çocuk hakları ve ailenin korunması, anayasamız ve kanunlarımızla güvence altına alınmıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, "Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Programını" hazırlanmış ve uygulamaya geçmiştir. 81 ilde çocuk işçiliği ile mücadele birimleri kurulmuştur. Söz konusu program gereğince, toplumumuzun konuya ilişkin duyarlılığının artırılması, programın politika ve hedeflerine en üst düzeyde katkı sağlanması amaçlamaktadır" dedi.