Terziler hazır giyime yenik düştü

Terziler hazır giyime yenik düştü

Terziler hazır giyime yenik düştü

Bir zamanların gözde mesleklerinden biri olan terzilik hazır giyime yenik düştü.

Hazır giyim sektörüne yenik düşen terziler NRTye yaşadıkları sıkıntıları anlattılar. Nizipte 35 yıldır terzilik yapan Mustafa ve Bozan Gümüş kardeşler, günümüzde konfeksiyon ürünlerinin kalitesine değil markasına bakıldığını dile getirdi. Mustafa Gümüş, Terzilik artık işi fabrikalara kaldı. Eskiden bir terzi bir elbiseyi baştan sona dikerdi şimdi ise öyle değil. Eskiden terziler eğitim alırdı çıraklıktan yetişirdi şimdi ise öyle değil konfeksiyon işine giren bir işçi 15 günde eğitiyorlar ne kadar eğitilir o ayrı bir konu tabi. Eskiden iplikler sağlamdı kumaşlar sağlamdı terziler özenle seçerdi bütün malzemelerini. Eskiden sanata, terziliğe saygı olursu şimdi öyle bir şey kalmadı her şey hazır çabuk üretilip çabuk tüketiliyor maalesef. Eskiden terzilere yaptığı sanata göre fiyat biçilirdi. Şimdi ürün kaliteli olsun olmasın fark etmiyor markasına bakılıyor marka ise kaliteli zannediliyor dedi.

Gençlerin artık paça daraltmaya ve paça kısaltmaya geldiğini söyleyen Gümüş, Eskiden herkes terzilerden kıyafet diktirirdi hele bayramlardan önce sipariş yetiştiremezdik. Şimdilerde ise pek gelen olmuyor maalesef sadece terzi dikimine alışmış konfeksiyon giyemeyen ve aşırı kilolu olan kişiler gelip kıyafet diktiriyor gençler hiç uğramıyor. Gençler sadece pantolon daraltmak ve paça kısaltmak için geliyorlar. Eskiden terziler diktikleri kıyafetleri ütüler paketler öyle verirdi müşterilerine eğer bir sorun olursa yardımcı olurlardı. Şimdi hazır giyimde öyle değil bir ürün yırtılsın mağazaya götürüp diktirtemezsin diyerek düşüncelerini belirtti.

Eskiden insanların takım elbiselerini terzilere diktirdiğini fakat günümüzde insanların takım elbise bile giymediğini söyleyen Gümüş, Eskiden gençlerin giydiği kıyafetler özenle dikilirdi şimdi gençler maalesef moda adı altında kalitesiz özensiz şeyler giyiyorlar. Eski zamanlarda hazır takım elbiseler yoktu ve ondan dolayı kumaş getirip el emeği göz nuru ile takım elbiseler dikiyorduk. Ama terzi mesleği yaklaşık 20 yıldır ne yazık ki düşmüş ve artık kimse takım elbise diktirmiyor. Konfeksiyonlar maliyetleri düşürmek için kaliteli kumaş ve fermuar kullanmaz. Sen ucuz olsun diye gidip 40 TLye pantolon alırsın ama paçalarını yaptırayım, belini daraltayım, fermuarını yaptırayım derken yedi kere terziye gelirsin. Gümüş yine kendilerinin çevrelerinden dolayı işlerinin bir nebze iyi olduğunu ancak hazır giyimle mücadelelerinin devam ettiğini ifade etti.