KILIÇ MUHTARLIKLARIN KALDIRILMASI ÖNERİSİNİ KABUL ETMİYORUZ

KILIÇ MUHTARLIKLARIN KALDIRILMASI ÖNERİSİNİ KABUL ETMİYORUZ

Türkiye Muhtarlar Derneği Nizip Şube Başkanı Dede Kılıç, son günlerde muhtarlıkların kaldırılması ile ilgili yapılan yorumların sözde kalmasını temenni ettiğini ifade ederek şunları söyledi.

 

Türk milletinin yaşam biçimi ve Devletle Millet arasındaki en güçlü köprü olan muhtarlıkların kapatılması gibi yorumların yapılmasını hayretle ve şaşkınlıkla takip ediyoruz 1829 da kurulan ve 4541 sayılı yasa ile 1945 yılında teminat altına alınan muhtarlık sistemi Türk milletine seçme seçilme kültürünü aşılayan demokrasimizin gelişmesinde en büyük katkıyı sağlayan, devletin bütün işlerini takip eden bir yüzüyle devleti bir yüzüyle milleti temsil eden demokrasinin temel taşı muhtarlardır.

 

Halkımızın iyi gününde kötü gününde yanında olması ve en kolay ulaşılabilir olmasının yanında toplumu bir arada tutmak gibi önemli bir misyonda üstlenmiştir ve böylesine önemli bir kurumun yasalarla daha da güçlen dirilmesi devlet kurumlarının iş yükünü hafifletecektir siyasi tarihimizde İki defa kapatılmasına rağmen tekrar ihdas edilen Muhtarlık lar milletimizin gözü kulağı ve en kolay ulaşabildiği devlet kapısıdır.

 

Devlet kendi kapısını millete kapatamaz yapılacak tek şey var bu milleti yönetmeye aday olacak siyasetçilerin muhtarlıklarda en az altı ay kurs görmeleri gerekir ki halkı ve halkın sorunlarını en iyi şekilde öğrenerek bu millete kaliteli hizmet verebilsinler. Demokrasimizin gelişmesinde ve milletimizin hizmetinde çok büyük payı olan muhtarlıkların yasal düzenlemelerle yenilenerek milletimize daha çağdaş ve etkili hizmet verecek konuma getirilmelidir.


Seçim zamanı değil her zaman yanınızda olan muhtarlar bu milletin olmazsa olmazıdır. 31 mart 2019 seçimlerinden daha yeni çıkmamıza rağmen ve daha birçok muhtarlarımız mazbatalarını dahi almadan bu gibi söylemler camiamızı rahatsız etmiştir.Bu konu Federasyonlarımız tarafından takip edilmekte olup camiamıza saygı ile duyurulur..Umarım siyasi irade bu hataya düşmez .Saygılarımla.