BAŞKAN HİSARCIKLIOĞLU VE BERABERİNDEKİ HEYET KİLİS E ZİYARETTE BULUNDU

BAŞKAN HİSARCIKLIOĞLU VE BERABERİNDEKİ HEYET KİLİS E ZİYARETTE BULUNDU

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve 16 sivil toplum kuruluşu başkanı taktıkları Türk bayraklı kravatlarla Kilise gelerek birlik beraberlik mesajı verdi.

TOBB, TESK, HAK-İŞ, TÜRK-İŞ, MEMUR-SEN, KAMU-SEN gibi toplam 16 sivil toplum kuruluşunun genel başkan ve temsilcileri roketlerin düştüğü sınır kenti Kilise geldi. Başkanların hepsi Kilise gelirken üzerinde ay yıldız bulunan kırmızı kravat takti. Heyet, ay yıldızlı kravatıyla birlik ve beraberlik mesajı verdi.

İlk olarak Kilis Vali Dr. Mehmet Tekin Arslanı ziyaret eden Rifat Hisarcılıoğlu açıklamasında şunları söyledi:

Türkiyenin sivil toplumunu ve iş dünyasını temsil eden ülkemizin önde gelen kuruluşları olan: ASKON, HAK-İŞ, MEMUR-SEN, MÜSİAD, KAMU-SEN, TESK, TİM, TOBB, TÜGİAD, TÜMSİAD, TÜRK-İŞ, Türkiye Barolar Birliği, TÜRKONFED olarak buradayız.

Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgeyi terör örgütlerinden temizlemek ve huzuru sağlamak amacıyla büyük bir operasyon yürütüyor. Devletimize ve milletimize desteğimizi göstermek için Suriye sınırındayız.

Bu kapsamda, Kilis Valimiz Dr. Mehmet Tekinarslanı ziyaret ettik. Kendisi zor bir zamanda, çok önemli bir görevi başarı ile yürütüyor. Sayın Valimize bizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz.

Suriyede çatışmaların başladığı ilk günden bu yana, Türkiye büyük sorumluluk üstlendi. Bir yandan PKK, PYD, YPG, DAEŞ gibi terör örgütlerine karşı mücadele ediyoruz. Diğer taraftan, Suriyenin toprak bütünlüğü için diplomasi yürütüyoruz. Diğer yandan da, savaşın ortasında kalmış 3,5 milyon Suriyeli kardeşimizi ülkemizde misafir ediyoruz.

Bu süreçte, Suriyeye komşu olan şehirlerimiz de büyük bir sorumluluk üstlendiler. İşte Kilis onlardan biri. Bu şehir, terör örgütlerinin vahşetinden kaçan on binlerce masumun umudu oldu. Kilisin nüfusu 90 bin, misafir ettiği mülteci sayısı 125 bin. Yani Kilis kendi nüfusundan daha fazla misafiri ağırlıyor.

Dünyanın hiçbir yerinde bunun başka bir örneğini göremezsiniz. Şimdi bazı ülkeler, yaptığımız operasyonlar üzerinden ahkam kesiyor, güya bize insanlık dersi vermeye kalkıyorlar. Kimse merak etmesin, inancımız gereği insan hayatına en fazla değeri biz veririz. Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez. Bize ders vermeye kalkışanlar, gelsinler, insanlık neymiş görsünler.

Zeytindalı harekatı ile birlikte bu şehirlerimizin sorumluluğu bir kat daha arttı. Bir taraftan askerlerimizi ağırlıyorlar. Diğer taraftan hain teröristlerin kahpece saldırılarını göğüslüyorlar. Bu saldırılarda Kilis ve Hatayda vatandaşlarımız şehit oldu. Kilisteki şehitlerimizden biri iş dünyamızın üyesi; bir ahi. Kırıkhandaki şehidimiz de işçilerimizin üyesi.

Heyet, valilik ve belediye ziyaretinin ardından önceki gün terör örgütü PYD/PKK tarafından atılan roket ile 2 kişinin yaşamını yitirdiği ve 6 kişinin yaralandığı tarihi Çalık Camiini ziyaret etti. Burada şehitler için dua eden başkanlar daha sonra şehit düşen Türk ve Suriyeli ailelere taziye ziyaretinde bulundu.

Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyet daha sonra camide şehit düşen Muzaffer Aydemirin taziye çadırına gitti. Başkanlar taziyelerini ilettikten sonra Hataya doğru yola çıktı.