NTO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖZYURT HÜRRİYET E KONUŞTU

NTO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖZYURT HÜRRİYET E KONUŞTU

Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özyurt Hürriyete konuştu. Özyurt Nizip, Gaziantep´in en büyük ilçesi. Sanayi ve ticaretteki başarılarıyla Türkiye´nin gözbebeği ilçelerden birisi.

Nizip Organize Sanayi Bölgesi´nde 35 fabrika faaliyet gösteriyor. Önümüzdeki aylarda ikinci Organize Sanayi Bölgesi´nde arsa tahsisleri başlayacak. İkinci bölgede kurulacak 70 fabrika ile OSB´deki tesis sayısı 100´ü geçecek. Tüm parseller şimdiden dolmuş durumda.

Uzun yıllar tarıma dayalı sanayinin egemen olduğu Nizip´te artık yatırımda ve üretimde çeşitlilik var. Bugün Türkiye´nin en büyük çiklet fabrikalarından birisi Nizip´te. Dünyanın her tarafına çiklet ihracatı yapılıyor. 15 kadar üretici firmamın faaliyet gösterdiği ofis mobilyalarında Nizip, önemli bir üretim ve ihracat merkezi. Yine basınçlı kaplar grubunda yer alan LPG tanklarının imalatında Nizip söz sahibi. Antepfıstığı, zeytin, zeytin yağı, sabun, bulgur ve mercimek gibi ürünler geçmişten günümüze Nizip´in en önemli değerleri.

Türkiye´nin En Büyük Kamyon Ve Tır Pazarı

İlginçtir, Türkiye´nin en büyük 2. el kamyon ve TIR pazarı Nizip´te bulunuyor. Daha önce bu pazara İstanbul Maltepe ve Nevşehir hakimdi. Nizip, girişimci insanlarının sayesinde bu pazarın merkezi haline gelmeyi başardı.

Türkiye´nin en büyük 1000 ihracatçı firması arasında Nizip´ten 4 firma yer alıyor. Nizip´in yıllık 350 milyon Dolar civarında olan ihracatı sürekli artıyor.

Nizip denilince akla gelenlerden birisi de Zeugma. Mozaikleri ile ünlü Zeugma dünya çapında tanınıyor. Kazı çalışmaları her yıl devam ediyor. Ancak her yıl ancak 1-2 Roma villası ortaya çıkarılıyor. Böyle giderse Zeugma´daki kazılar on yıllarca sürebilir. Bu süreyi kısaltmak gerek. Bir de bölgedeki altyapı eksikliklerini gidererek, Zeugma´nın Gaziantep-Şanlıurfa turizm destinasyonu içerisine alınmasını sağlamak, ilçe ekonomisinin gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır.

Nizip´in ekonomik potansiyeli, Türkiye´deki illerin yarısından fazlasını geride bırakacak boyutta. Nizip ekonomisinin lokomotif gücü ise Nizip Ticaret Odası. Nizip Ticaret Odası´nın başkanlığını yaklaşık 12 yıldır Mehmet Özyurt yapıyor. Başkan Özyurt, göreve geldiğinde Nizip´ten yapılan ihracat yıllık 9 milyon Dolar civarındaydı. Bugün ihracat rakamı tam 35 kat artarak 350 milyon Dolara çıkmış durumda.

3 Değerli Ürün: Antep Fıstığı, Sabun Ve Zeytin Yağı

Gaziantepli olmaktan gurur duyduklarını belirten Mehmet Özyurt, "Eğer biz vilayet olsaydık Türkiye´de en fazla ihracat yapan 35. il olurduk" diyor. Nizip´in 2023 ihracat hedefi ise 750 milyon Dolar. "Kesinlikle ihracatla büyüyeceğiz. İlçedeki ihracatçı sayısını artıracağız" diyen Özyurt, şöyle devem ediyor:

 "Nizip´in değerlerini ön plana çıkartarak ve ihracatı artırarak ülke ekonomimize katkı sağlayacağız. Bizim üç değerli ürünümüz var: Antepfıstığı, sabun ve zeytinyağı. Nizip Sabunu ve Nizip Zeytinyağının coğrafi coğrafi işaretini aldık. Şimdi de Nizip patlıcanı ve Nizip kaparisinin coğrafi  işaretini almak için başvurularımızı yaptık. İlçe ekonomisinin bel kemiği olan bu üç ürünümüzü uluslararası pazarlarda tanıtmak ve dünyaya pazarlamak istiyoruz."

Nizipli çalışkan, gözü pek girişimcilerin sayesinde Nizip bugün üretim, istihdam ve ihracatta kabına sığmıyor. Nizip Ticaret Odası da, bu başarıyı sürdürülebilir hale getirmek için girişimcilerin eğitimine büyük önem veriyor. Bugüne kadar 1500 girişimci yetiştiren NTO, önümüzdeki dönemde de İŞKUR´la birlikte 500 girişimci adayına daha eğitim vermeyi planlıyor. Bu arada NTO tarafından eğitilen girişimci adaylarının 250´si şu anda kendi işlerini kurarak, ekonomiye katkı sağlıyor.

Nizip ile Şanlıurfa´nın Birecik ilçesi arasındaki mesafe kuş uçuşu 9 kilometre. Ancak, her iki ilçenin faydalandığı teşvikler arasında deyim yerindeyse dağlar kadar fark var. NTO Başkanı Mehmet Özyurt, Birecik´e verilen teşviklerin Nizip´teki yatırımlara etkisini şöyle anlatıyor: "Niziplinin memleket sevgisi para ile ölçülmez. Birecik 6. derecede teşvik kapsamında iken biz 3. derecedeyiz. Ama buna rağmen bizim yatırımlarımız Gaziantep´tedir."

Nizip´e Gümrük Müdürlüğü Kurulmalı

Nizip´te işsizlik yok denecek kadar az. Özyurt, işsizlik oranı ile ilgili sorumuza, "İlçemizde iş beğenmeyenler olabilir ama işsizlik yoktur" diye yanıt verdi. 

Bu kadar başarılara imza atan ve alkışı hak eden Nizip´in ülkeyi yönetenlerden bir kaç isteği var. Bu istekleri Başkan Özyurt´tan dinleyelim:

"Nizip olarak esas hedefimiz ihracatçı sayısını artırmaktır. Bu amaçla da Gaziantep Gümrük Başmüdürlüğüne bağlı bir gümrük müdürlüğünün kurulması en büyük beklentimizdir. Gümrük Müdürlüğü kurulması ile ihracat kolaylaşacak. Böylece hem ihracat miktarı hem de ihracatçı sayısı artacak. Teşvikler konusuna gelince, biz  bölgesel ve sektörel bazlı teşviklerin verilmesinin daha doğru olacağını düşünüyoruz. Diğer taraftan bizim bölgemiz Irak ve Suriye pazarlarına çok yakın. Dolayısıyla ihracatı karayolu ile yapıyoruz. Deniz yolu ile yapılan ihracata navlun desteği veriliyor. Kara yolu ile yapılan ihracata da destek verilmesi en büyük talebimizdir."

Ne dersiniz, Nizip çok şey mi istiyor