NİZİP GENÇLİK MERKEZİ GENÇLİĞE HİZMET EDİYOR

NİZİP GENÇLİK MERKEZİ GENÇLİĞE HİZMET EDİYOR

NİZİP GENÇLİK MERKEZİ GENÇLİĞE HİZMET EDİYOR

Nizip Gençlik Merkezinde gençliğe farklı bir bakış açısı kazandıran Gençlik Merkezi Müdürü Faruk Çiçek ile gençliğin temel sorunlarını ve Gençlik Merkezinde yapılan çalışmalar hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik. 

Nizip Gençlik Merkezi Müdürü Faruk Çiçek, pozitif enerjili duruşu ve farklı düşünceleri ile gençlere dokunuyor. İlçeye, şehre ve ülkeye milli ve manevi değerleri olgunlaşmış ahlaklı ve erdemli bireyler kazandırabilmeyi en büyük hedef edindiğini belirten Müdür Faruk Çiçek, bakanlığın gençlere sunmuş olduğu imkânları, Nizip’teki gençlerin de en azami düzeyde istifade etmesini sağlamaya çalıştıklarını söyledi.
NİZİP GENÇLİK MERKEZİ’NİN KURULUŞ AMACI NEDİR?
Gençliğin ilgi, ihtiyaç ve sorunlarını saptayarak, çözüm ortakları ile eşgüdümlü, iş birliği içinde çalışarak gençleri kişisel, sosyal, sportif ve kültürel alanlarda desteklemek ana unsurumuzdur.  Faaliyetlerimizle sürekli eğitimi ve gelişimi esas alan projeler üreterek bu projeleri uygulamak, desteklemek ve bu sayede toplumsal hayatın aktif üyesi, yenilikçi, özgüven sahibi, milli ve manevi değerlerine bağlı bireyler yetiştirerek idealleri ve öz güveni yüksek bir gençlik oluşturmak istiyoruz. Yerel düzeyde gençlik etkinlikleri düzenleyerek, özellikle gençlik alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile kamu kurum ve kuruluşları, mahalli idareler ve üniversitelerin ilgili birimleriyle inovatif ( yenilikçi) faaliyetlerde bulunmakta görev ve amaçlarımız arasında sayılabilir.

NİZİP’DEKİ GENÇLİĞİN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR?
Aslında bu soru bizim de her zaman cevabını aradığımız ucu açık bir soru. Bu sorunuzu Nizip’teki gençlerimizin en büyük sorunu nedir olarak değil de gençlerin neye ihtiyacı var diye değiştirirsek ailelerden başlamak üzere gençlik merkezimizi de içine katarak söylüyorum, ilgiye rehberliğe ve gençliğin yüreğine dokunuşa ihtiyacı var.

NİZİP’DEKİ GENÇLİĞİ NASIL GÖRÜYORSUNUZ?

Bunu sadece Nizip ile sınırlamamak lazım. Ülke genelinde mevcut gençlik üzerinden gidersek genelde yaşanan sorunlar ilçemizde de mevcut, özellikle Nizip gençliği için şunu söyleyeyim ki açılacak olan kaliteli bir iletişim kanalı ve kullanılacak olan iyi bir üslup ile Nizip’imizde her alanda daha önce nasıl birçok başarılı isim çıkmış ise yine çıkmaya devam edecektir. 

ÇALIŞMALARINIZDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Öncelikle yeni kurulmuş bir gençlik merkeziyiz, merkez binamız tip proje olarak küçük ilçe tipi büyüklüğünde. Fiziki eksikleri de tamamlanmıştır. Buna bağlı olarak sportif, sanatsal, kültürel ve gençlerimizin entelektüel birikimlerini beslemeye yönelik kulüp ve atölye çalışmalarımız mevcuttur. Spor faaliyetlerinde satranç, badminton, atletizm, basketbol, voleybol, masa tenisi, dart var. Sanatsal ve Kültürel faaliyetlerde ise tiyatro, müzik, El sanatları edebiyat, tarih alanında kulüp çalışmaları yapmaktayız. Bunlarla birlikte Gençlik Merkezleri Akademisi ismi ile Gençlik Merkezimizde Dini İlimler, Sosyal Bilimler, Değerler Eğitimi, İnovasyon, Kişisel Gelişim ve atölye çalışmaları, Kitap Okuma Halkaları, Gönüllülük faaliyetleri,İyilik Ağacı, Merkezim Her Yerde projesi ve Gençlerle Sabah Buluşmaları bunun yanında gençlerimiz için genel kültür ve entelektüel birikimlerini besleyici atölye çalışmaları yapmaktayız. Bu atölyelerimizde girişimcilik, sosyal medya, drama, iletişim, diksiyon, hitabet, adab-ı muaşeret vatandaş sorumlulukları gibi alt başlıklarda seminer ve eğitimler verilmektedir.
Özellikle gençlerimizin en ilgi ve katılım gösterdikleri gezi programlarımızda da olan şehirler, kültürler gezisine 500 gencimiz katıldı. Ülke genelinde 85 kişinin katılabildiği İlimle Yükselen Medeniyetler gezisine de Nizip Gençlik Merkezimizden 1 üyemiz İspanya Endülüs gezisine katılım hakkı kazandı. Bir de Kardeşlik İklimine Sen de Katıl diyerek yapmış olduğumuz ülkemizin çeşitli bölgelerinde olan 30’a yakın doğa ve deniz kamplarımız vardır. 2017 yılında 75 gencimizi,2018 yılında 135 gencimizi, 2019 yılında 183 gencimizi 7 günlük bu kamplara götürdük. Ayrıca Şehirler ve kültürler projemiz kapsamında toplam 2500 gencimizi Hatay, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa illerine günübirlik geziler yaptırdık. Buradaki gençlerin bütün masrafları bakanlığımız tarafından karşılanmıştır. Hatta kurumumuz tarafından gençlerimize cep harçlıkları bile verilmiştir. Bu kamplarımıza katılmak isteyen gençlerimiz internet üzerinden müracaatlarını yapabilirler. Bu yıl daha çok gencimizi inşallah kamplarımızdan faydalandıracağız.
Bizler burayı sadece aktivelerin yapıldığı resmi bir kurum olarak göstermek istemiyoruz. Gençlerimizin burayı ikinci evi olarak görmelerini istiyoruz. Bir aile ortamında toplumun gelişmesi, değerlerimizin yaşatılması, vatanına, milletine, atasına saygılı aynı zamanda gelişmek ve ilerlemek için çok çalışacak olan bir toplumun fertlerine yardım etmek, destek olmak ve onlarla yürümek için her daim hizmet vermeye hazırız.
Merkezimiz haftanın tüm günleri saat  08:00 ile  23:00  arası sürekli açık olup  gerekli görüldüğü  taktirde  24 saat  hizmet  verme imkanımız bulunmaktadır.
 
YAZAR OKUYUCU BULUŞMASI PROJESİ HAKKINDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Bakanlığımızın Güncel Okumalar ve Yazar Buluşmaları Projesiyle yazmış oldukları eserleri ve kişilikleriyle gençlerimize örnek olan isimleri gençlerle bir araya getiriyoruz. Nizip Gençlik Merkezi olarak da her ay bir yazar getirerek gündüz öğrencilerimize iki seans ve akşamda gençlerimize olmak üzere üç ayrı program yapmaktayız şimdiye kadar İhsan ŞENOCAK, Ahmet BULUT, Seyit Ahmet UZUN, Halit ERTUĞRUL gibi isimleri de gençlerimiz ile buluşturduk.

SİZİN HEDEFİNİZ NEDİR?

Biliyorsunuz misyonumuzu gençlik oluşturuyor. Vizyonumuzda da gençler var. Bizim en büyük hayalimiz yaşadığımız ilçeye, yaşadığımız şehre, yaşadığımız ülkeye milli manevi değerleri olgunlaşmış ahlaklı ve erdemli bireyler kazandırabilmek, Bakanlığımızın gençlere sunmuş olduğu imkânları en azami düzeyde Nizip’teki gençlerimize de istifade ettirebilmek.
SON OLARAK GENÇLERE ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?
Aslında söyleyecek çok şey var ama ilk başta Gençlik Merkezimize gelerek üyeliklerini yapsınlar. Genel anlamda iç dünyalarını sabır, sebat ve şükür ekseninde dış dünyalarını da ahlak ve adalet ekseninde tesis etmeleri. Özentiden ve her türlü bağımlılıktan uzak durmaları, aileleri ile olan bağlarını koparmadan daha güçlü iletişim kurmalarını, muhakkak bir spor dalını profesyonel olarak yapmaları ve en az bir enstrümanı profesyonel bir şekilde kullanmalarını kesinlikle tavsiye ederiz.
Bütün bu konularda gençlerimize Gençlik Merkezimizde ücretsiz olarak hizmet, destek verilmektedir. Tüm gençlerimizi bu faaliyetlerimizden yararlanması için merkezimize bekleriz.