Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

 

Sitene Ekle Künye Arşiv  iletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
İkinci kattan düşen kediyi havada yakaladı
Bilgisayar hırsızları kameraya yakalandı
NTO Demokrasi ve Milli Birlik Günü
Nİzip Ziraat Odası Demokrasi ve Milli
Nizip Ticaret Borsası Demokrasi Nöbeti´nde


TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ - - Nizip Radyo Televizyon { NRT }
 
TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 05-05-2019 / 15-51

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Haberleri  

Türkçülük günü 1954 yılından bu yana  ülkemizde ve Kafkasya da  Milliyetçi, Turancı, muhafazakar,  ülkücü insanlar tarafından kutlanan bir gündür. Hüseyin Nihal Atsız ve dava arkadaşlarının 3 Mayıs 1944  tarihindeki duruşmasının ardından oluşmuştur. 3 Mayıs 1945 tarihinden sonra Hüseyin Nihal Atsız ve   10 mahkûm  arkadaşı tarafından kutlanmıştır. Daha sonra takip eden yıllarda  geleneksel hale gelerek  Türkçülük günü adını almıştır.   3 Mayıs 1944 Türk gençliği için anlamlı bir gündür. Türkçülük, Turancılık, hareketinin savunucusu Hüseyin Nihal Atsız ve yargılanan dava arkadaşlarına sahip çıkıldığı gündür. 


Hüseyin Nihal Atsız, Her milletin içindeki azınlıklar o milletin hakim ırkının adını alır. Devletin ülküsünün Türkçülük olması gerektiğini, dönemin iktidarını uyarmak amaçlı yazdığı mektuplardan haklarında dava açılmıştır. Devletin içerisine Kominist ve hain militanlar yerleştirildiğini içeren mektuplar, iktidardaki bazılarını rahatsız ettiğinden Hüseyin Nihal Atsız ve  arkadaşları hakkında dava açılmıştır.  Yargılandığı sürede Türkçülük, Turancılık hareketi ülke geneline sıçramış, İnsanlar çeşitli şehirlerden Ankara?ya gelerek yargılanan Hüseyin Nihal Atsız ve dava arkadaşlarına  destekler  vermişlerdir. Üniversite gençliği yargılamaya tepki için ayaklanmıştı. Ülke genelinde halkı Türkçülük, Turancılık konusunda aydınlatan bildiriler dağıtmıştır.


Türkçülük Turancılık hareketi ülkemiz dışında  en çok Sovyetler Birliğini rahatsız etmişti. Türklerin ağırlıklı olarak  yaşadığı  bölge Sovyetler Birliği sınırları  içindeydi. Ruslar, Türkçü Turancı hareketlerden korkuyordu. Eğer bir gün  ülkesine sıçrarsa Sovyetler Birliğinin dağılacağını görmüştü. Bu kutsal hareketin ülkesine yayılacağını gördüğü için ülkemiz içerisindeki hainleri kullanarak bu harekete inanan insanları tasfiye etmek için dönemin iktidarının içerisindeki koministlerin de  desteğini alarak bu insanları, Türkçülük  Turancılık, ırkçılık suçlaması ile haklarında  dava açılarak  suçsuz yere  1,5 yıl cezaevlerinde yatırdılar. Türkçülük, Turancılık akımı ülkemizde olduğu gibi Sovyetler Birliği ve tüm Kafkasya ya sıçramıştı. Rusların korktuğu başına geldi. 1917 kurulan Sovyetler Birliği 1991 yılında dağıldı. 


Türkçülük, Turancılık hareketinin onlarca isimli isimsiz kahramanı  vardır. Üç mayıs Türk milletine, Türk Milliyetçiliğine sahip çıkıldığı gündür. Türk gençliğinin kendi fikirlerini dünyaya haykırdığı  bir gündür. Türkcülük, Turancılık Milliyetcilik fikirlerinin sözcüsü Hüseyin Nihal Atsız ve diğer düşünürlerin anıldığı gündür.  Dünyanın çeşitli bölgelerinde, özellikle Balkanlarda ve orta asya ülkelerinde 3 mayıs günleri  Türkçülük ve Turancılık günü kutlamaları yapılmaktadır. Türkiye nin  ve Türk Milliyetçilerinin 3 Mayıs Türkçülük ve Turancılık günü kutlu olsun. Ne Mutlu Türküm Diyene.


TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ : Google'da Ara
TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ


 
 
TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAiL :  
 
 
 
 
 
 
       

  BİLGİSAYAR HIRSIZLARI KAMERAYA YAKALANDI


         Bilgisayar hırsızları kameraya yakalandı  Nizip ilçesinde bir okuldan bilgisayar çalan iki kişinin hırsızlık anı okula ait güvenlik kamerası ta

  NTO DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK


         NTO Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri?ndeNizip Ticaret Odası (NTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, Meclis Başkanı Bekir Karabacak, yönetim

 


reklamNizip - 2010 Nizip Radyo Televizyon { NRT } Türkiye'nin Haber Sitesi
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik ilkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim  
nrtmedya.com || Coder / Dizayner
info@nrtmedya.com