KURBANLIK ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

KURBANLIK ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Kurbanlık hayvan alırken, göz önünde bulundurulacak basit noktaların hem dini şartlara uygunluk, hem de sağlık açısından önemli olduğunu belirten Gıda Tarım Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Veteriner Hekimi Hacı Doğan, kurbanlık seçiminde dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

Veteriner Hekim Doğan, Dini bayramlarımızdan biri olan Kurban Bayramını kutlamaya hazırlanıyoruz. Kurban gerek fert, gerekse toplum açısından sosyal boyutları olan mali bir ibadet olarak kabul ediliyor. İnsanlık tarihi boyunca bütün dinlerde kurban uygulaması mevcut olmakla birlikte sekil, düşünce ve amaç bakımından önemli farklılıklar bulunuyor diyerek sözlerini şöyle sürdürdü.

 

Kurban edilecek hayvanın sağlıklı, azaları tam ve besili olması hem ibadet açısından hem de sağlık açısında önem arz etmektedir. Bu nedenle kötürüm derecesinde hasta zayıf boynuzlarından biri ve ikisinin kökünden kırık, dili, kuyruğu kulakları ve memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı ve çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz. Ayrıca yaş bakımından da kurbanlık deve için 5, sığır ve manda iki, koyun keçi için 1 yaşını doldurması gerekiyor diyerek önemli uyarılarda bulundu.